Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jihokorejský úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) požádal o provedení zatýkacího rozkazu na prezidenta Jun Sok-jola policii. O předání žádosti informovala agentura Jonhap. Naposledy v pátek se nepodařilo Juna zatknout. Televizní stanice YTN uvedla, že CIO požádá soud o prodloužení zatykače, který zhruba před týdnem vydal soulský okresní soud a jehož platnost končí v pondělí v noci.
Úřady vydaly na prezidenta Juna, který má zatím pozastaveny pravomoci, zatykač kvůli prosincovému vyhlášení stanného práva. Naposledy v pátek se desítky vyšetřovatelů pod vedením CIO pokoušely téměř šest hodin o zatčení Juna, aby ho předvedli k výslechu. Na pozemku jeho rezidence se jim však postavilo zhruba 200 příslušníků armády a bezpečnostní služby. Z bezpečnostních důvodů nakonec vyšetřovatelé protikorupčního úřadu pokus o zatčení vzdali.
Zatím není jasné, zda policie žádosti CIO o zatčení prezidenta vyhoví. „Interně provádíme právní přezkum,“ řekl Jonhap zástupce policie. Politická krize v Jižní Koreji vypukla 3. prosince, když prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli údajným sympatiím opozice vůči Severní Koreji a kvůli údajné protistátní činnosti opozičních představitelů. Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda.
Opozicí ovládaný parlament Juna 14. prosince zbavil prezidentských pravomocí a chce ho odvolat, což je krok, se kterým musí vyslovit souhlas ústavní soud. Vyšetřovatelé navíc chtějí prezidenta vyslechnout kvůli obviněním z možného zneužití funkce a z organizování vzpoury.
Jun však nereagoval ani na jedno ze tří předvolání k výslechu, a proto na něj soud na žádost CIO vydal zatykač. Prezidentovi právníci tento krok označují za nezákonný a tvrdí, že CIO nemá pravomoc o něj žádat.