Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol je podezřelý z velezrady a ze zneužití moci v souvislosti se svým úterním vyhlášením stanného práva, uvedla s odvoláním na jihokorejskou prokuraturu tisková agentura Jonhap. Prokuratura v neděli kvůli podezření z trestné činnosti zahájila vyšetřování prezidenta. Opozice se opět pokusí o Junovo odvolání příští týden, když její sobotní pokus byl neúspěšný.
„Obdrželi jsme řadu trestních oznámení a probíhá vyšetřování podle běžného postupu,“ uvedl šéf zvláštního vyšetřovacího týmu, který se zabývá Junovým vyhlášením stanného práva. Předseda Junovy Strany lidové moci (PPP) Han Dong-hun uvedl, že prezident prakticky nebude vykonávat svoji funkci, než nakonec odstoupí. „Předtím nebude zasahovat do státních záležitostí, včetně zahraničních. Uklidní se tak zmatek Jižní Koreje a jejího lidu, stabilně se vyřeší politická situace a obnoví liberální demokracie,“ řekl Han novinářům po setkání s premiérem Han Duk-soem.
Nový premiér
Plán, který zřejmě získal souhlas premiéra jmenovaného Junem, opoziční zákonodárci odsoudili. Podle nich by šlo o neústavní převedení moci z prezidenta na premiéra a na stranu PPP, aniž by prezident rezignoval nebo byl odvolán. Předseda parlamentu navrhl svolat schůzku opozičních stran s cílem projednat možnosti okamžitého pozastavení Junových prezidentských pravomocí.
Prezident Jun v neděli přijal rezignaci ministra vnitra a svého blízkého spojence I Sang-mina. Prezidentovo přijetí ministrovy rezignace může vyvolat další kritiku, píše Jonhap. Jedná se totiž o výkon prezidentských pravomocí, což je v rozporu s prohlášením lídra Junovy strany, že se prezident do svého „brzkého a spořádaného“ odchodu nebude podílet na řízení státních záležitostí.
Jun, „hlavní viník vzpoury“
„Jun, hlavní viník vzpoury a vojenského převratu, který zničil ústavní pořádek Jižní Koreje, musí buď okamžitě odstoupit, nebo být neprodleně zbaven funkce,“ prohlásil šéf Demokratické strany I Če-mjong. Opoziční strana vyzvala k zatčení Juna a dalších vojenských činitelů, kteří se podíleli na pokusu o zavedení stanného práva v zemi.
Tři menšinové opoziční strany podaly u prokuratury trestní oznámení na Juna, bývalého ministra obrany Kim Jong-hjona a náčelníka generálního štábu Pak An-soa. Obvinily je ze vzpoury, trestného činu, za který hrozí doživotní vězení nebo trest smrti.
Jihokorejská prokuratura nechala někdejšího ministra obrany Kim Jong-hjona zadržet kvůli jeho podílu na vyhlášení stanného práva. Byl to právě Kim, kdo prezidentovi poradil tento krok učinit. Policie provedla v Kimově kanceláři razii.
Stanné právo v Jižní Koreji
Prezident Jun Sok-jol v úterý šokoval Koreu i svět, když v zemi vyhlásil stanné právo, když obvinil opoziční Demokratickou stranu ovládající parlament ze sympatií k Severní Koreji a z protistátní činnosti. Několik hodin po ohlášení stanného práva se proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda.
V sobotu Jun ustál hlasování parlamentu o odvolání prezidenta, které vyvolala opozice. Většina poslanců z prezidentovy strany jednání parlamentu bojkotovala, takže zasedání nebylo usnášeníschopné. Opoziční Demokratická strana v neděli oznámila, že 14. prosince se opět pokusí odvolat prezidenta, jehož strana se podle opozičních představitelů snaží převzít moc. „Naše Demokratická strana 14. prosince ve jménu lidu dosáhne Junova odvolání,“ prohlásil opoziční lídr I Če-mjong.