Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jako mladá fotoreportérka žijící v Gaze Fatima Hassouna věděla, že smrt vždy číhá nedaleko. Když posledních 18 měsíců války dokumentovala letecké útoky, demolici svého domu, nekonečné vysídlování a zabití 11 členů své rodiny, požadovala pouze to, aby jí nebylo dovoleno odejít v tichosti. Informoval o tom web The Guardian.
„Jestli zemřu, chci hlasitou smrt. Nechci být jen aktuální zprávou nebo číslem ve zprávách, chci smrt, kterou uslyší celý svět. Chci, aby (má smrt) měla dopad, který zůstane v čase, a nadčasový obraz, který nemůže být pohřben časem ani místem,“ napsala Hassouna na sociálních sítích.
Ve středu, jen několik dní před svou svatbou, byla pětadvacetiletá žena zabita při izraelském náletu, který zasáhl její dům v severní Gaze. Zahynulo také deset členů její rodiny, včetně její těhotné sestry. Izraelská armáda uvedla, že šlo o cílený úder na člena Hamásu, který se podílel na útocích na izraelské vojáky a civilisty.
Čtyřiadvacet hodin před její smrtí bylo zveřejněno, že na francouzském festivalu nezávislých filmů, který probíhá souběžně s festivalem v Cannes, bude uveden dokumentární film o životě Hassouny v Gaze od zahájení izraelské ofenzivy.
Film, který natočila íránská režisérka Sepideh Farsiová, nazvaný „Dej si duši na ruku a jdi“, vypráví o těžkém údělu v Gaze a každodenním životě Palestinců prostřednictvím natočených videorozhovorů mezi Hassounou a Farsiovou. Jak Farsiová popsala, Hassouna se stala „mýma očima v Gaze … ohnivýma a plnýma života. Natáčela jsem její smích, slzy, naděje i deprese.“
„Byla takovým světlem, tak talentovaná. Až ten film uvidíte, pochopíte to. Řekla jsem si, že nemám právo se o ni bát, když ona sama se nebojí. Upínala jsem se k její síle, k její neochvějné víře,“ řekla Farsiová pro Deadline.
Farsiová, která žije v exilu ve Francii, uvedla, že se obává, že se Hassouna stala terčem útoku kvůli své sledované práci fotoreportérky a nedávno zveřejněné účasti na dokumentu. Konflikt v Gaze byl pro novináře nejsmrtelnějším konfliktem v nedávné historii - od roku 2023 jich zemřelo více než 170, i když některé odhady uvádějí až 206 mrtvých.
Od zahájení izraelského bombardování Gazy po útoku na jižní Izrael 7. října 2023 bylo podle ministerstva zdravotnictví v Gaze zabito více než 51 000 lidí, z toho více než polovina žen a dětí. Od března, kdy se zhroutilo příměří s Hamásem, Izrael s vervou obnovil nálety a v pátek bylo při úderech zabito nejméně 30 lidí.