Článek
V mešitě se k ranním modlitbám shromáždily tisíce věřících a před svítáním vstoupila do areálu také izraelská policie, uvedla AP s odvoláním na islámskou nadaci, která místo spravuje.
Policisté tvrdí, že do areálu přišli, aby rozehnali dav, který házel kameny na nedaleké modlitební místo u Zdi nářků, píše agentura Reuters.
Na videozáznamech, které kolují po internetu, je podle AP vidět, jak Palestinci házejí kameny a policie používá slzný plyn a zábleskové granáty.
Na dalších videích jsou vidět věřící, kteří se zabarikádovali uvnitř mešity. Zdravotníci z palestinského Červeného půlměsíce uvedli, že přepravili 59 zraněných do nemocnic.
At around 4 a.m dozens of Palestinians began to clash with Israeli police on the Temple Mount in Jerusalem. Police say they hurled stones and launched fireworks. Tye Red Crescent says it has treated 20 for light injuries. pic.twitter.com/GSzC1hz4oD
— Emanuel (Mannie) Fabian (@manniefabian) April 15, 2022
Komplex, jemuž židé říkají Chrámová hora a muslimové Haram aš-Šaríf (Vznešená svatyně), bývá častým místem izraelsko-palestinských střetů. Stojí na ní muslimská svatyně Skalní dóm a mešita Al-Aksá a dříve na ní byl židovský chrám, jehož pozůstatkem je Zeď nářků, která tvoří část stěny hory. Izrael horu stejně jako zbytek východního Jeruzaléma obsadil za války v roce 1967 a později v rozporu s mezinárodním právem anektoval.
Napětí se v posledních týdnech zvýšilo po sérii útoků Palestinců, při nichž bylo v Izraeli zabito 14 lidí, poznamenala AP. Izrael podnikl vlnu zatýkání a vojenských operací na okupovaném Západním břehu Jordánu, což vyvolalo střety, při nichž bylo zabito několik Palestinců.
Palestinci nyní mají stejně jako ostatní muslimové ramadán, během něhož obvykle v Izraeli sílí jejich protesty. Loni palestinské střety s izraelskými bezpečnostními složkami podnícené očekávaným soudním verdiktem o vystěhování palestinských rodin přerostly nakonec v jedenáctidenní válku Izraele s radikálním hnutím Hamás v palestinském Pásmu Gazy.