Článek
Ruské jednotky vstoupily na nigerskou leteckou základnu, kde se právě nachází vojenské jednotky Spojených států. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného vysokého představitele amerického ministerstva obrany. Krok přichází krátce poté, co vláda Nigeru nařídila americkým vojákům, aby se stáhli ze země.
Jednotky Spojených států o velikosti zhruba tisíc osob v oblasti operovaly od minulého roku s cílem bránit civilisty před násilím ze strany povstalců, kteří v zemi nastolili vládu teroru.
Vojenský představitel pro Reuters uvedl, že se ruské a americké jednotky nesetkaly, jelikož se nacházejí v jiných hangárech základny. K situaci se vyjádřil i americký ministr obrany Lloyd Austin, který uvedl, že nebezpečí konfliktu nehrozí. „Ruské jednotky se nacházejí v jiné části a nemají přístup k našim jednotkám ani vybavení,“ řekl ministr novinářům v Honolulu. „Vždy se soustředím na bezpečnost a ochranu našich jednotek, ale teď nevidím žádný významný problém z hlediska naší obrany,“ dodal.
Niger není jediným z afrických států, ve kterých dochází k občanským nepokojům a násilí. Převraty se odehrávají i v jiných státech a k moci se dostávají povstalci, kteří se chtějí zbavit západních jednotek na svých územích. Spojené státy se tak musely stáhnout například i z Čadu, Francie musela opustit Mali a Burkina Faso.
Zatímco vliv Západu v Africe slábne, ten ruský naopak posiluje, což zvyšuje již nyní vysoké napětí mezi Ruskem a USA. Rusko-americké vztahy primárně poškodil konflikt na Ukrajině, kde USA stojí na straně Ukrajiny. Proměny mocenských vztahů v jiných částech světa situaci pouze zhoršují.
Budoucnost amerických jednotek v Nigeru je zatím nejistá. Jeden z armádních představitelů pouze uvedl, že se nejspíš navrátí na americké velitelství pro Afriku, které je situované v Německu.
Oprava: V článku jsme zaměnili název Nigeru s jinou zemí. Za chybu se omlouváme.