Článek
Třicítka demokratických členů americké Sněmovny reprezentantů vyzývá prezidenta Joea Bidena ke změně kurzu v politice vůči Ukrajině. Skupina vedená kongresmankou a šéfkou klubu progresivních zákonodárců Pramilou Jayapalovou v dopise hlavě státu vyzdvihla Bidenovu podporu Ukrajině bez potřeby zavléct USA přímo do války.
V dopise sice kritizovali agresivní činy Ruska, které bombarduje civilní cíle, zároveň ale navrhli, aby šéf Bílého domu zvolil v diplomacii a mírových jednáních přímější přístup.
„Vzhledem k destrukci, kterou tahle válka přinesla Ukrajině a celému světu, není v ničím zájmu, aby konflikt trval dlouhou dobu,“ napsala skupina.
Kongresmani navrhli, aby Biden spojil vojenskou a ekonomickou pomoc, kterou Ukrajině Spojené státy poskytují, s „proaktivní diplomacií za účelem získání realistického rámce pro dohodu o klidu zbraní“.
Apel části demokratů přichází v kritickém bodě války. Rusko útočí na civilní a kritickou infrastrukturu, aby před blížící se zimou ukrajinské obyvatele odstřihlo od dodávek energie a nahlodalo jejich podporu pokračujícímu válečnému úsilí. Zároveň se tak mstí za ukrajinské vojenské úspěchy, tedy protiofenzivy v Charkovské a Chersonské oblasti nebo poškození Kerčského mostu.
Ukrajina bez elektrického proudu
Kvůli ruským raketovým útokům na ukrajinské energetické objekty zůstalo bez elektrického proudu na 1,5 milionu odběratelů energie v sedmi oblastech země.
Ve Spojených státech se naopak během posledních týdnů spustila debata o tom, zda bude Kongres i nadále ochotný Ukrajinu podporovat stejnou měrou jako doposud. Pochyby se objevily po prohlášení předsedy republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevina McCarthyho, který prohlásil, že americká pomoc Ukrajině není „bianco šek“.
Skupina demokratických kongresmanů v dopise zdůrazňuje, že pro ukončení konfliktu je zapotřebí přímé jednání mezi Washingtonem a Moskvou. „Jestli je cesta, jak válku ukončit a přitom zachovat nezávislou Ukrajinu, je povinností Spojených států hledat všechna možná diplomatická řešení, která by byla přijatelná pro ukrajinský lid,“ uvedli demokratičtí zákonodárci ve svém dopise.
Demokraté, kteří jsou mimo tuto progresivní skupinu z levého spektra strany, s dopisem nesouhlasí. Kongresman Ruben Gallego z Arizony se k myšlence dopisu, jak rychle ukončit válku, vyjádřil takto: „Cesta, jak ukončit válku? Vyhrát ji rychle. Jak se válka vyhraje rychle? No přece poskytnutím zbraní Ukrajině, aby mohla Rusko porazit,“ prohlásil na Twitteru Gallego.
The way to end a war? Win it quickly.
— Ruben Gallego (@RepRubenGallego) October 24, 2022
How is it won quickly? By giving Ukraine the weapons to defeat Russia. https://t.co/EJEwif3VJj
Bílý dům oceňuje podporu Kongresu a doufá, že spolupráce ohledně pomoci Ukrajině bude pokračovat i do budoucna. Od začátku války se prezident mohl spolehnout na spolupráci obou hlavních amerických politických stran při schvalování vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Otázkou je, zda shoda napříč republikány a demokraty bude i po listopadových volbách.
Podle šéfa strategické komunikace Národní bezpečnostní rady Johna Kirbyho nic nenaznačuje tomu, že by chtěl Vladimir Putin zasednout k jednacímu stolu a jednat o míru. „Když vidíte a slyšíte jeho rétoriku, je jasné, že Putin nemá náladu jednat,“ dodal Kirby pro CNN.
Dále uvádí, že možnost zprostředkování míru mezi Ukrajinou a Ruskem skrze dialog Ruska a Spojených států je nereálná. Odpověď na otázku, kdy se strany vrátí k jednacímu stolu, bude čistě na Ukrajině a prezidentovi Volodymyru Zelenském, uvedl Kirby.
„Náš postoj je jasný: nic o Ukrajině bez Ukrajiny,“ ujistila podle agentury AFP mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.
Od začátku invaze poskytly Spojené státy Ukrajině pomoc ve výši více než 50 miliard dolarů (asi 1,25 bilionu korun). Prozatím poslední takový balíček byl přijat v září, a to ve výši 12 miliard dolarů. Další by mohl být schválen v prosinci tohoto roku.