Hlavní obsah

Soudní stopka pro Le Penovou. Expert vidí příležitost pro nacionalisty

Foto: Thomas Hubert/SIPA, Profimedia.cz

Marine Le Penová předčasně odchází z pařížského soudu, který ji potrestal v případu zpronevěry.

„Vzniká prostor pro novou osobnost, která bude hlásat její myšlenky. Což bude přínosné pro Národní sdružení, protože se může odstřihnout i od toho negativního, co je Le Penové vytýkáno nejvíce,“ říká pro SZ politolog Vít Hloušek.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Lídryni francouzských nacionalistů Marine Le Penové se zkomplikoval záměr kandidovat v prezidentských volbách plánovaných na rok 2027. Podle průzkumů přitom platí za jasnou favoritku na vítězství v prvním kole.

Francouzský soud ji ale v pondělí odsoudil v procesu, jenž se týká zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Potrestal ji čtyřmi roky vězení (z toho dvěma podmíněně) a na pět let jí zapověděl ucházet se o volené veřejné funkce. Politička se může odvolat, ale zákaz kandidovat platí podle verdiktu okamžitě.

Šestapadesátiletá politička, která je hlavní tváří krajně pravicového Národního sdružení (RN), už dříve prokurátory obvinila, že usilují o její politickou smrt.

„Určitě to může přinést nějakou vlnu podpory pro Le Penovou. Ale protesty bych snad ani nečekal, přestože to může vyvolat nějaký druh negativní reakce ze strany příznivců krajní pravice,“ komentuje politické dopady verdiktu v rozhovoru pro Seznam Zprávy politolog Vít Hloušek z Metropolitní univerzity v Praze.

Jak rozhodnutí soudu, na základě kterého nemůže Marine Le Penová kandidovat do veřejných funkcí, zahýbe francouzskou politickou scénou?

Neotřese to s ní tolik, jako by tomu bylo třeba ještě před rokem nebo dvěma. V první řadě se čekalo, že takto dopadne a její kandidatura bude zastavená. Za druhé Marine Le Penová sice byla hlavní kandidátka Národního sdružení pro prezidentské volby, ale to má teď samozřejmě ještě dost času svoji nominaci přehodnotit a změnit.

A v samotné straně bylo cítit, že její vliv opadává a do popředí se dostávají i nové osobnosti. Takže toto rozhodnutí může přinést i velmi zajímavou dynamiku do prezidentských voleb.

Co rozsudek znamená konkrétně pro Národní sdružení, které je po celou historii neodmyslitelně spjaté se značkou Le Pen? Je hnutí už etablované samo o sobě, nebo je pro něj osobnost Marine Le Penové stále klíčová?

Řekl bych, že její osoba je pořád ještě důležitá, nicméně s časem ta relativní důležitost mizí. Nezapomeňme, že ona už zkusila prezidentskou kandidaturu několikrát a nikdy se jí to nepodařilo, i když postupně navyšovala podíl získaných hlasů. Ale pro francouzskou společnost už je lidově řečeno okoukaná.

Vzniká tedy prostor pro novou osobnost, která bude hlásat její myšlenky. Což bude přínosné právě pro Národní sdružení, protože se může odstřihnout i od toho negativního, co je Marine Le Penové vytýkáno nejvíce. To znamená její původní profilování se na té úplně krajní pravici, které pak zmírňovala spolu s tím, jak se nahýbalo francouzské veřejné mínění. Takže tento nový kandidát by mohl být případně pro voliče věrohodnější.

Na druhou stranu nikdo nemá tolik zkušeností s prezidentskými volbami jako Marine Le Penová. I když ona má jednu nevýhodu, která je docela důležitá, a sice to, že není úplně úspěšná v předvolebních debatách. V té poslední ji Emmanuel Macron, přestože nebyl úplně populární kandidát, jednoznačně přeargumentoval.

Zákaz kandidovat

Trest zákazu kandidovat do veřejných funkcí udělily francouzské soudy několika známým politikům už v minulosti. Na 12 měsíců ho v roce 1998 dostal například Jean-Marie Le Pen, otec odsouzené političky. Rok nezpůsobilosti kandidovat vyměřil soud i bývalému premiérovi Alainu Juppému v roce 2004. O dva roky později byl pak opětovně zvolen starostou rodného Bordeaux.

V posledních letech se tohoto trestu dočkal i bývalý ministr pro rozpočet a poslanec za socialisty Jérôme Cahuzac, který nemohl kandidovat pět let, a dokonce deset let nemůže kandidovat loni odsouzený Patrick Balkany, bývalý poslanec a přítel exprezidenta Nicolase Sarkozyho. Balkany se provinil daňovými podvody.

Existují už nějaké osobnosti, které by mohly tuto pozici zaujmout? Je to například předseda Národního sdružení Jordan Bardella?

Pokud by se členové Národního sdružení museli rozhodovat dnes, tak si myslím, že by opravdu sáhli po předsedovi Bardellovi. Ale teď má strana ještě čas, než se začne teprve debatovat o tom, kdo by měl kandidovat. Zatím by to vypadalo asi na Bardellu, ale určitě by se těch jmen, která se kolem Národního sdružení pohybují, našlo více.

Právě Bardella se nechal slyšet, že rozsudek soudu podkopává demokracii. Dá se říct, nakolik je rozhodnutí pro Francii kontroverzní?

Kontroverzní je to samozřejmě pro ty, kteří by Marine Le Penovou případně volili, což znamená všechny příznivce francouzské krajní pravice. Ale opravdu se to předem čekalo. Pokud někoho v tomto ohledu odsoudí, tak je samozřejmé, že nebude moct kandidovat.

Kdo je Jordan Bardella: profil z loňského léta

Francie není jediná země, kde platí podobná omezení. Jenom vzpomeňme Silvia Berlusconiho, který v rámci odsouzení za různé daňové podvody a další věci získal mimo jiné několikaletý zákaz kandidování do veřejných funkcí.

Spíš je to opravdu potřeba brát jako ochranu demokracie, která není zaměřená úplně jednoznačně proti Marine Le Penové. Koneckonců víme, že různé podobné aféry se týkají různých francouzských politiků, připomeňme třeba Nicolase Sarkozyho, který strávil rok v domácím vězení poté, co byl odsouzen ve své korupční aféře, už tedy coby bývalý prezident.

Dá se očekávat, že rozhodnutí zvedne nějakou širší vlnu nespokojenosti přerostlou v protesty?

Určitě to může přinést nějakou vlnu podpory pro Le Penovou. Ale protesty bych snad ani nečekal, přestože to může vyvolat nějaký druh negativní reakce ze strany příznivců krajní pravice.

Ale vzhledem k tomu, že to není na poslední chvíli před volbami, tak se dá očekávat, že se teď ta pozornost upne spíše na hledání nového a silného kandidáta, který by vyrovnal Marine Le Penovou.

Doporučované