Článek
Skupina ozbrojenců ve čtvrtek napadla štáb při natáčení hudebního videa poblíž dolu v Krugersdorpu, malém městě západně od Johannesburgu. „Podezřelí nařídili všem, aby si lehli, znásilnili osm žen a okradli všechny o jejich věci, “ řekl policejní komisař pro provincii Gauteng, generálporučík Elias Mawela.
Dodal, že policie vyšetřuje celkově 32 případů znásilnění. „To, co se stalo v Krugersdorpu, je hanba národa,“ řekl policejní ministr Bheki Cele na pondělním tiskovém brífinku a dodal, že některé oběti ponesou dlouhodobé následky.
Podezřelí muži jsou podle policie horníci, kteří ilegálně pracují v nebezpečných opuštěných dolech – jejich skupina je známá pod názvem Zama zama. Mezi nimi se objevilo i více než 20 mladistvých. Zama zama čelí také obviněním z držení střelných zbraní a nelegální těžby. Místní lidé je podle britského The Guardian obviňují ze zločinů, jako jsou přepadení a sexuální napadení.
Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa vyzval veřejnost, aby se přihlásila a pomohla najít ty, kteří čtvrteční útok provedli. Uvedl, že „strašné činy brutality jsou urážkou práva žen a dívek žít a pracovat ve svobodě a bezpečí“, a prohlásil, že „násilníci nemají v naší společnosti místo“.
Národní policejní náčelník Fannie Masemola řekl, že vyšetřování teprve prokáže, zda se podezřelí dopustili i znásilnění. Dosud žádný z nich nebyl ze sexuálního napadení obviněn.
Více než 80 podezřelých, které policie zatkla již v pátek a sobotu, stanulo před soudem v pondělí. V následujících dnech ovšem zatkla dalších asi 40 lidí a soud pokračuje.
Vysoká kriminalita
Země se potýká s jednou z největších zločinností na světě. Incident vyvinul také tlak na policejního ministra Celeho, který podle některých organizací nedělá dostatek, a orgány proto nemají potřebné prostředky pro boj se zločinem.
Za první tři měsíce tohoto roku vzrostl počet znásilnění na téměř 11 tisíc. To je asi o 14 procent více než ve stejném období loňského roku. Mnoho případů ovšem není hlášeno a skutečný počet je tak ještě vyšší.
„To je norma. Zažíváme to každý den,“ řekla žena Celemu při zatýkání podezřelých. Na nahrávce ho kritizovala za nedostatečné kroky v boji proti genderově motivovaném násilí. „Ani během dne nemůžete volně chodit bez doprovodu. Nemůžete ani jít do obchodu a koupit si chleba.“
Nevládní organizace za práva žen People Opposing Women Abuse (POWA) vyzvala ke zpřísnění soudního systému a investicím do programů, které by zlepšily postoje mužů vůči ženám.
„Musíme zajistit, aby bylo více odsouzení za znásilnění, abychom případným pachatelům vyslali silný signál, že budou za své zločiny potrestáni,“ řekla Thandiwe McCloyová z POWA.
Jen necelých devět procent pachatelů znásilnění v Jihoafrické republice je nakonec odsouzeno. „Soudní systém je vysoce neefektivní a u pachatelů genderově podmíněného násilí často chybí řádné vyšetřování a zatčení se zdržuje, nebo se vůbec nezatýká. Často trvá, než se případy dostanou k soudu,“ vysvětlila McCloyová.