Hlavní obsah

Japonsko vypustilo sondu, která se pokusí o přistání na Měsíci

Foto: Mitsubishi Heavy Industries

Start japonské lunární mise z kosmodromu Tanegašima.

Bude-li přistání na Měsíci úspěšné, stane se Japonsko teprve pátou zemí v historii, které se to podařilo. V srpnu tam úspěšně přistála Indie. Cílem mise je průzkum povrchu Měsíce a zkoumání historie vesmíru.

Článek

Japonsko ve čtvrtek vypustilo raketu H-2A, jejíž malý modul SLIM se pokusí přistát na Měsíci. Informovaly o tom světové agentury. Start z kosmodromu Tanegašima byl v uplynulých dnech opakovaně odkládán kvůli špatnému počasí.

Lunární modul SLIM vyvinula japonská vesmírná agentura JAXA za účelem testování technologií pro přesné přistání na měsíčním povrchu. Raketa dnes vynesla také družici XRISM, která má pozorovat plazmu ve hvězdách a galaxiích.

Mise SLIM je prvním pokusem agentury JAXA o přistání na Měsíci. Letos se o to pokusila japonská soukromá společnost ispace s modulem Hakuto-R. Ten dosáhl oběžné dráhy kolem Měsíce, měkce dosednout na měsíční povrch se mu ale nepovedlo.

Očekává se, že modul SLIM vstoupí na oběžnou dráhu Měsíce přibližně za tři až čtyři měsíce, přičemž pokus o přistání je plánován za čtyři až šest měsíců, jak uvedla agentura Kjódó.

Sonda by měla přistát v okruhu 100 metrů od stanoveného místa poblíž kráteru Shioli, který se nachází nedaleko měsíčního rovníku. Přesnost běžných přistávacích modulů se pohybuje v rozmezí až několika desítek kilometrů.

V případě úspěchu bude Japonsko pátou zemí, která dokázala přistát na Měsíci. Koncem srpna tento úspěch slavila Indie, když její sonda Čandrájan-3 přistála u jižního pólu Měsíce. Jen několik dní předtím se podobný manévr nepodařil Rusku, jehož lunární modul Luna-25 se roztříštil o měsíční povrch. Dopravit přistávací modul na Měsíc se předtím podařilo také bývalému Sovětskému svazu, Spojeným státům a Číně.

Související témata:

Doporučované