Článek
Japonští jaderní regulátoři schválili plán na vypuštění upravené radioaktivní odpadní vody z havarované jaderné elektrárny Fukušima do moře, píše agentura AP. Po schválení Úřadem pro jadernou regulaci může společnost Tokyo Electric Power (TEPCO) začít s budováním nezbytných zařízení ještě před vypouštěním. Rozhodnutí přichází dva měsíce po předběžném schválení a následném veřejném přezkoumání.
Společnost předložila plán loni v prosinci. Zakládal se na loňském rozhodnutí vlády, která označila vypuštění odpadních vod za další nezbytný krok v procesu vyřazení elektrárny z provozu.
Havárie jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011 byla jednou z nejhorších jaderných katastrof v historii. Silné zemětřesení způsobilo vlnu tsunami, která zničila chladicí systémy elektrárny, což způsobilo vážné poškození reaktorů a uvolnění velkého množství radiace.
Voda, která byla použita k chlazení jader poškozených reaktorů – vysoce radioaktivních – následně unikla do suterénů budov, v nichž se reaktory nacházely. Voda však byla později shromážděna a uskladněna v nádržích. V současnosti se v nich nachází asi 1,3 mil. tun odpadní radioaktivní vody.
Společnost TEPCO plánuje filtrovat kontaminovanou vodu, přičemž z ní budou odstraněny téměř všechny škodlivé izotopy kromě tritia, které je obtížné odstranit. Poté se voda zředí a vypustí do moře, aby se uvolnil prostor elektrárny a bylo možné dokončit její vyřazení z provozu, píše agentura Reuters.
Podle prohlášení ministerstva zahraničí považují regulátoři za bezpečné vypustit vodu, která však bude po úpravě stále obsahovat stopy tritia. Vláda i společnost TEPCO uvádějí, že z více než 60 zpracovávaných izotopů budou hodnoty všech, právě kromě tritia, sníženy tak, aby splňovaly bezpečnostní normy.
Podle vědců jsou dlouhodobé dopady tritia v nízkých dávkách na životní prostředí a lidi stále neprozkoumané. Tritium podle nich více ovlivňuje lidi, pokud je konzumováno v rybách. Místní rybářské komunity a také sousední země vyjádřily obavy z potenciálních zdravotních rizik, které s sebou může odpadní voda přinést. Japonská vláda i společnost TEPCO však tvrdí, že dopady na životní prostředí a zdraví budou zanedbatelné.
Společnost TEPCO uvedla, že plánuje přepravovat upravenou vodu potrubím z nádrží do pobřežního zařízení, kde bude smísena s mořskou vodou a poté odeslána podmořským tunelem s výpustí vzdálenou asi 1 kilometr, aby se minimalizoval potenciální dopad na místní rybolov a životní prostředí.
Vláda a TEPCO ještě potřebují získat souhlas místních s výstavbou tunelu a dalších zařízení. S postupným vypouštěním upravené vody plánují začít příští rok na jaře.
Svůj protest proti plánovanému vypouštění odpadních vod v pátek obnovila Čína a vyzvala Japonsko, aby provedlo likvidaci „vědeckým, otevřeným, transparentním a bezpečným způsobem“. Mluvčí ministerstva zahraničí Wang Wenbin požádal Japonsko, aby „přestalo prosazovat svůj plán dříve, než dosáhne konsensu se všemi zúčastněnými stranami a příslušnými mezinárodními agenturami“.