Článek
Japonsko vyslalo bojovou loď do Tchajwanského průlivu, aby předalo vzkaz Číně, uvedl deník Jomiuri Šimbun ve zprávě citující několik vládních představitelů.
Torpédoborec Sazanami vyplul z Východočínského moře ve středu ráno a doprovázely ho vojenská plavidla z Austrálie a Nového Zélandu. Japonská válečná loď tam plula poprvé.
Minulý týden totiž proplula čínská letadlová loď Liao-ning s torpédoborci mezi dvěma japonskými ostrovy. Právě v reakci na to nařídil premiér Fumio Kišida proplutí válečné lodi do Tchajwanského průlivu. Údajně se domníval, že jiný postup by mohl Peking povzbudit k větší asertivitě.
Podle USA a mnoha dalších zemí jsou však takováto hlídková cvičení v Tchajwanském průlivu obvyklá, napsal server Deutsche Welle. Když začátkem měsíce vyslalo do průlivu dvě své válečné lodě Německo, Peking rovněž vydal varovaní Berlínu a obvinil ho z narušování bezpečnosti v regionu.
Krok Japonska, jehož cílem je podle zprávy „zajistit svobodu plavby“, přišel ve stejný den, kdy Čína oznámila, že úspěšně otestovala mezikontinentální balistickou raketu nad Tichým oceánem. Tento krok odsoudily Japonsko i Tchaj-wan.
Tchaj-wan také ve čtvrtek podle AFP zaznamenal ve svém okolí rozsáhlou aktivitu čínského vojenského letectva a námořnictva. Tchajwanské ministerstvo obrany za poslední den zaznamenalo pohyb osmi vojenských plavidel a 43 armádních letounů, z nichž 34 vletělo právě do prostoru nad Tchajwanským průlivem.
Na strategický Tchajwanský průliv, který dělí Tchaj-wan od pobřeží Číny, si kladou nároky obě země. Čína, která považuje ostrov za svou vzbouřeneckou provincii a nevylučuje jeho připojení za použití síly, od roku 2018 trvá na tom, že průliv je její vnitřní vodou. Nenárokuje si celý průliv, Tchaj-wan také uplatňuje kontrolu nad částí tohoto průlivu.