Článek
V severovýchodním Japonsku byl dnes v oblasti sousedící s elektrárnou Fukušima znovu spuštěn jaderný reaktor vybavený zesílenou ochranou proti tsunami. Je to poprvé, co některý z jaderných reaktorů obnovuje provoz v oblasti, kterou v roce 2011 postihlo ničivé zemětřesení, vlna tsunami a jaderná katastrofa, informuje tisková agentura Kjódó.
„Jaderná energie je stejně jako obnovitelné zdroje energie důležitým zdrojem nízkouhlíkové energie a naší politikou je maximálně ji využívat, pokud bude zajištěna bezpečnost,“ řekl na tiskové konferenci mluvčí japonské vlády Jošimasa Hajaši.
Reaktor Onagawa, který provozuje společnost Tohoku Electric Power, prošel v únoru 2020 bezpečnostní prověrkou podle přísnějších bezpečnostních norem po fukušimské krizi a získal místní souhlas s obnovením provozu.
Společnost Tohoku Electric Power strávila více než deset let dokončováním stavebních prací na zvýšení bezpečnosti elektrárny, včetně vybudování 29 metrů vysoké přílivové stěny a zvýšení odolnosti budovy reaktoru proti zemětřesení.
V březnu 2011 zasáhlo Japonsko silné zemětřesení a následná vlna tsunami. O život přišlo bezmála 20 000 lidí a dalších více než 2500 bylo pohřešováno. Toto zemětřesení způsobilo i havárii v jaderné elektrárně ve Fukušimě, což vedlo k jedné z nejhorších jaderných katastrof v historii.