Článek
Podle klimatického modelu Kopernikus se Evropa pravděpodobně vyhne neobvykle chladné zimě. V Evropě a na východním pobřeží USA je letos pravděpodobnější mírnější průběh zimy než hluboké mrazy. To by mohlo v době, kdy náklady na energii prudce rostou, zmírnit případná omezení v souvislosti se spotřebou. Uvedla to agentura Bloomberg.
Vědci z Copernicus Climate Change Service (C3S), která ve čtvrtek aktualizovala svůj sezónní výhled, uvedli, že během vrcholné topné sezóny mezi prosincem a únorem budou teploty pravděpodobně výrazně nad normálem. C3S je služba řízená Evropskou komisí, která analyzuje a poskytuje informace o počasí a klimatu.
Nezvykle vysoké teploty by mohly zmírnit poptávku po zemním plynu, jímž se evropské země snaží před zimou naplnit zásobníky. Pokud předpověď vyjde a zima bude jen mírná, pak by v kombinaci s dovozy přes LNG terminály mohla Evropa přečkat zimu i bez dodávek ruského plynu. Ten nyní neteče přes poškozený Nord Stream a jedinou cestou tak zůstávají staré plynovody přes Ukrajinu, případně přes TurkStream a BlueStream v Turecku.
EU hledá další zdroje energií
Evropská unie nabídla severoafrickému Alžírsku dlouhodobé strategické partnerství v oblasti plynu, obnovitelných energií a vodíku.
Model Copernicus shromažďuje data vědců z Velké Británie, Francie, Německa, Itálie a USA. Program Evropské unie využívá pro své měsíční a sezónní předpovědi miliardy rozličných údajů ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic.
Podle vědců existuje pravděpodobnost 50 až 60 procent, že Spojené království, velká část pobřeží Středozemního moře a části střední Evropy zaznamenají výrazně nadprůměrné teploty. Na zbytku kontinentu je 40% až 50% šance, že teploty výrazně překročí historické průměry.
Prognózy některých meteorologů však s výhledem na mírnou zimu nesouhlasí. Například komerční americký portál pro předpověď počasí Commodity Weather Group uvádí, že evropská zima bude pravděpodobně chladnější než minulý rok a mírně chladnější než desetiletý průměr.
Chladná zima děsí Evropany
Evropa hledá náhradu za zemní plyn z Ruska, zatímco Kreml dlouhodobě tlačí jeho cenu nahoru, aby získal víc peněz na zbrojení. To se mu prozatím dařilo, dotlačil tím například německou ekonomiku, a nejen ji, na pokraj recese.
„Chladnější zima sníží šance Evropy přečkat tuto topnou sezónu ‚relativně bez újmy‘,“ uvedla Katja Yafimavaová, vedoucí výzkumná pracovnice Oxfordského institutu energetických studií. „Výpadky a odstávky v oblasti průmyslu nelze vyloučit,“ dodala.
S příchodem zimy na severní polokouli budou meteorologové pozorně sledovat Arktidu. Kolem pólu cirkuluje pás větrů zvaný polární vír (polar jet), a pokud by zeslábl, mohl by se mrazivý vzduch rozlévat na jih do USA, Asie nebo Evropy. Je však velmi obtížné předpovědět, kdy se vír zhroutí.
Dalším důležitým faktorem bude tlaková výše a tlaková níže nad Grónskem nazývaná Severoatlantická oscilace. To je „jeden z hlavních signálů ovlivňujících Evropu,“ uvedl Bradley Harvey, meteorolog ze společnosti Maxar.
Copernicus také předpověděl, že teploty téměř na celém kontinentu USA výrazně překročí průměr. Rovněž v okolí Tokia či Pekingu by neměly teploty klesat příliš hluboko pod nulu.