Článek
Přepychová sídla, luxusní auta, dostihoví koně, vzácné šperky i poštovní známky. Novináři britského deníku The Guardian pečlivě zmapovali soukromý majetek britského krále Karla III. Jeho celkovou hodnotu odhadli na necelé dvě miliardy liber.
Na kolik přesně vychází osobní jmění britského panovníka, zůstává nejasné. The Guardian už dříve v rámci rozsáhlé investigativy upozornil na to, že britská společnost má o finančních příjmech britské královské rodiny naprosté minimum informací (psali jsme zde). Dodal také, že přesné určení ztěžují i spory o to, co lze považovat za majetek jednotlivce.
Buckinghamský palác se podle něj otázkám týkajícím se financí vyhýbá a tvrdí, že informace o osobním majetku příslušníků královské rodiny by měly „zůstat soukromé, stejně jako u jakéhokoliv jiného jednotlivce“.
Britští novináři ovšem poukazují na to, že králův majetek se od majetku ostatních osob výrazně liší. Velká část jeho jmění je totiž odvozena od veřejné role jeho samotného i celé královské rodiny. Do jeho majetku spadají oficiální státní dary, které přešly do soukromého vlastnictví, i rozsáhlé dědičné statky, které každoročně vynáší desítky milionů liber.
Britský list The Sunday Times nedávno majetek Karla III. vyčíslil na celkem 600 milionů liber. Deník The Guardian teď přinesl vlastní výpočet, který dosahuje hodnot až třikrát vyšších. Je tomu tak proto, že ve výpočtu prvního zmíněného média chybí několik nejcennějších aktiv, tvrdí s tím, že královo jmění ve skutečnosti dosahuje celkem 1,815 miliard liber.
Jak bude vypadat korunovace krále Karla:
Korunovace britského krále Karla III. se blíží. Jak bude probíhat? Bude se lišit od té předchozí? Kdo se zúčastní a kdo naopak nedorazí? Jaká hudba během ceremoniálu zazní?
Redakce Seznam Zpráv připravila souhrn otázek a odpovědí pojících se s akcí, která má krycí název Operace Golden Orb (v překladu zlaté královské jablko).
Tiskový mluvčí krále Karla III. označil nejnovější údaje za „velmi kreativní směsici spekulací, domněnek a nepřesností“, vlastní čísla ovšem nenabídl. Nenaznačil ani, zda mají být opravdové údaje vyšší či nižší než zveřejněný odhad.
Nemovitosti
Jak upozorňuje server Newsweek součástí nejnovějších výpočtů králova majetku není Buckinghamský palác, hrad Winsdor ani Kensingtonský palác. Ty totiž nespadají přímo do osobního majetku krále Karla III., ale jsou takzvaně v držení panovníka „z titulu koruny“, nejsou tedy součástí soukromého majetku, ale v držení panovníka jménem národa.
Součástí osobního jmění britského krále je ovšem například honosný zámek Balmoral, který slouží jako odpočinkové sídlo královské rodině už 150 let a je také místem, kde královna Alžběta II. v září loňského roku zemřela. Jeho cenu odborníci odhadli na celkem 80 milionů liber. V úvahu přitom brali i přilehlé pozemky a jejich potenciál v oblasti zemědělství, lesnictví i obnovitelných zdrojů energie.
Dalším sídlem, jehož cenu experti vyčíslili, je venkovské sídlo Sandringham, kde královská rodina tráví například vánoční svátky. Jeho hodnota podle nich dosahuje až 250 milionů liber.
Obě nemovitosti, které patří k nejdražším položkám na seznamu králova jmění, Karel III. zdědil po své matce Alžbětě II., aniž by musel přispět do státní kasy. Obejít dědickou daň mu umožnila dohoda, kterou jeho matka uzavřela v roce 1993 s konzervativní vládou tehdejšího premiéra Johna Majora.
Podle deníku The Guardian je právě imunita vůči dědické dani pro britskou královskou rodinu jednou z nejcennějších finančních výhod.
Automobily
Z nejnovějších odhadů vyplývá, že britský král vlastní automobily v minimální ceně 6,3 milionu liber. Do jeho sbírky patří vozy značek Rolls-Royce, Bentley i Jaguar.
Analýza postavení královské rodiny
ANALÝZA. Nejslavnější královská rodina světa si v letošním roce prošla velkými změnami i zvraty. Jak je zvládla? Škodí jí dvojice Meghan a Harry? A není dnes již monarchie přežitkem?
U některých dalších vozů panují nesrovnalosti ohledně toho, zda jsou v králově soukromém vlastnictví, či nikoliv. Buckinghamský palác se k těmto otázkám údajně vyjádřit odmítl.
Deník The Guardian zmiňuje například automobil Rolls-Royce Phantom VI z roku 1977, který je veden coby „státní“ vůz, v minulosti byl nicméně využíván i pro soukromé účely. Na svou svatbu v něm přijela princezna Eugenie, navzdory tomu, že nikdy nebyla pracující členkou královské rodiny.
Šperky, koně i poštovní známky
Součástí králova soukromého majetku je také 70 vyšlechtěných koní v celkové ceně 27 milionů liber, které Karel III. zdědil po své matce Alžbětě II., nadšené chovatelce, která svému hobby obětovala mnoho času.
Britský král následně po matčině smrti některé z koní prodal. Mezi nimi byl například i kůň, kterého zesnulé královně věnoval dubajský emír a jehož Buckinghamský palác označil spíše za osobní než oficiální dar. Za prodej těchto zvířat už Karel III. v aukci získal přibližně 2,3 milionu liber.
Britský král má ve svém vlastnictví také sbírku známek, která obsahuje stovky tisíc položek a jejíž hodnotu odborníci odhadují na 100 milionů liber. Součástí králova vlastnictví je také například obraz od francouzského malíře Clauda Moneta za celkem 20 milionů liber. Cenu dalších 60 nejvýznamnějších uměleckých děl z královské sbírky odborníci odhadují na 24 milionů liber.
Významnou položku představují také šperky. V soukromém vlastnictví krále Karla III. je jich nejméně 54 a dohromady dosahují ceny přibližně 553 milionů liber.
Součástí odhadu královského majetku jsou také soukromé akcie a investice. Určení jejich ceny je podle deníku The Guardian ze všech položek nejsložitější, protože tyto údaje si královská rodina střeží nejvíce. Odborníci ovšem předpokládají, že jejich hodnota se pohybuje někde okolo 142 milionů liber.
Posledním statek, který nejnovější odhad zmiňuje, je Lancasterské vévodství, které je pro krále zdrojem dodatečných příjmů. Jak upozorňují zahraniční média, tento pozemkový a nemovitostní majetek, který je veden jako výnosný podnik, poskytuje tomu, kdo usedne na trůn, roční platby ve výši přibližně 20 milionů liber.