Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Anna Wintourová má žurnalistiku v krvi. Narodila se 3. listopadu 1949 v londýnském Hampsteadu a oba její rodiče byli novináři. Matka kritička filmů a otec šéfredaktor Evening Standard. Právě otec Annu často zapojoval do svých úvah o tom, jak oslovit mladší čtenáře, což probudilo její zájem o žurnalistiku.
Kariéra Anny Wintourové v módní žurnalistice odstartovala v 70. letech v Londýně, kde pracovala jako asistentka v časopise Harper’s & Queen. V roce 1975 se přestěhovala do New Yorku, kde začala psát jako juniorská módní redaktorka do Harper’s Bazaar. Z časopisu ji po devíti měsících vyhodili, protože byla až moc progresivní. Postupně se ale vypracovala na vyšší pozice a přeskakovala mezi časopisy, psala například pro magazíny Viva nebo New York.
Zaměřila se, co se týče cílové skupiny, na nezávislé, kariérně orientované ženy – publikum, které se později stalo klíčovým i pro Vogue. Podle ní totiž moderní žena nemá čas nakupovat, potřebuje inspiraci, co má nosit a proč.
První velký průlom Anny přišel v roce 1983, kdy se stala kreativní ředitelkou amerického Vogue. V roce 1985 pak převzala vedení britské verze časopisu a zmodernizovala jeho obsah.
Do amerického Vogue se vrátila v roce 1988 a přinesla nový pohled. Wintour zavedla trend focení v exteriéru a míchání drahých návrhářských kousků s dostupnějším oblečením, čímž zpřístupnila módu širšímu publiku. Místo modelek začala na focení často využívat slavné osobnosti, jako třeba herečky. „Anna viděla trend celebrit přicházet dříve než kdokoli jiný,“ řekla o ní Grace Coddington, bývalá kreativní ředitelka amerického Vogue.
Pod jejím vedením se Vogue stal nejen „módní biblí“, ale také platformou pro objevování nových talentů díky projektům jako CFDA/Vogue Fashion Fund. Pro Forbes se zamyslela: „Nepovažuji se za mocnou osobu. Co to vlastně znamená? Znamená to třeba, že dostanete lepší místo v restauraci nebo lístky na promítání. Ale je to také skvělá příležitost, jak pomáhat ostatním, a za to jsem nesmírně vděčná.“
Jednou z nejvýraznějších stop, které zanechala, je její přeměna Met Gala na celosvětově sledovanou a prestižní společenskou událost, na kterou chce být pozvána každá celebrita. Wintourová předsedá nebo spolupředsedá Met Gala od roku 1995.
Díky Anně Wintourové se Vogue udržel na vrcholu, i když čelil konkurenci a společenským změnám. Ačkoliv bývala často terčem kritiky, že je elitářská, nebo že používá kožešiny, tak to nezměnilo její vliv v módním průmyslu. „Myslím, že Vogue by měl odrážet, pokud jde o dnešní ženy, aktivní přístup a modernost. Jakousi jiskru, chcete-li. Ženy se hodně změnily a Vogue to musí reflektovat,“ řekla pro Women’s Wear Daily.
Byla dvakrát vdaná a je matkou dvou dětí. Její dcera Bee Carrozzini se stala producentkou a syn Charlie Shaffer je lékař. „Když jsem doma s dětmi, vnoučaty a přáteli, nemluvíme o práci. Hrajeme tenis a hloupé hry. To mě uklidňuje,“ popsala svůj soukromý život pro Financial Times. Kromě módy se Wintourová angažuje i v politice a podporuje Demokratickou stranu. Zapojila se například do fundraisingových kampaní Hillary Clintonové a Baracka Obamy.