Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Vysoce postavený člen oddělení izraelské policie, která má na starosti Západní břeh Jordánu, čelí obvinění z toho, že záměrně ignoroval hlášení o násilí extremistických osadníků vůči palestinským obyvatelům. Podle izraelských médií si tím chtěl zajistit povýšení od krajně pravicového ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira.
Avišaj Mualem byl pro podezření z přehlížení násilných činů zatčen začátkem týdne. Odbor vnitřního policejního vyšetřování, který spadá pod ministerstvo spravedlnosti a případem se zabývá, požádal o prodloužení jeho vazby o pět dní. Jeruzalémský okresní soud však ve čtvrtek večer Mualema propustil do domácího vězení.
Terorismus židovských osadníků
Podle listu Haarec měla tajná služba Šin bet Mualemovu jednotku informovat o údajných projevech terorismu ze strany židovských osadníků. Ten měl ovšem varování smést ze stolu s tím, že nemá dostatek důkazů k tomu, aby mohl jednat.
Haarec ovšem ve svém článku, bez uvedení zdrojů informace, uvádí, že existuje podezření, že Mualem hlášení ignoroval záměrně, aby si získal plusové body u ministra Ben Gvira, pod kterého izraelská policie spadá. Média dříve informovala, že Mualem čelí podezření, že Ben Gvirovi dodával utajované informace.
Server The Times of Israel připomíná, že to pravděpodobně není poprvé, co si Šin bet stěžoval na činnost policejní divize, která dohlíží na Západní břeh. Výtky z posledních měsíců se měly týkat zejména jednotky, která má na starosti terorismus ze strany židovských osadníků.
Přečtěte si
Katarští vyjednavači se vracejí k jednání mezi Hamásem a Izraelem o propuštění rukojmích. Do katarské metropole Dauhá by opět měla zamířit delegace palestinského hnutí. Na dohodu tlačí zvolený americký prezident.
Ben Gvir se proti Mualemovo zatčení vymezil s tím, že je politicky motivované. Podle něj je součástí snahy generální prokurátorky Gali Baharavové-Miaraové o jeho odstavení v souvislosti s nařčením z opakovaných zásahů do záležitostí policie a údajného politizování jejích struktur.
Ministr ve čtvrtek na sociálních sítích sdílel video, ve kterém obhajuje způsob, jakým jeho ministerstvo provádí povyšování svých zaměstnanců. A vzkázal, že zatímco v minulosti v něm docházelo k protekci a podezřelým machinacím, jeho úřad se řídí profesionálně.
Krajně pravicový ministr ve čtvrtek také vzkázal, že věří, že brzy nastupující americký prezident Donald Trump podpoří emigraci Palestinců z Pásma Gazy, a naopak příchod izraelských osadníků.
Židovské osídlení Gazy je „morální a logické“
„Řekl bych prezidentovi, aby se k nám v tomto úsilí připojil,“ uvedl izraelský ministr, podle něhož by to bylo „morální“ a „logické“. „Kdy jsme porazili naše nepřátele?“ ptal se. „Bylo to vždy, když jsme jim vzali území,“ odpověděl si vzápětí s tím, že to vždy byla věc, která je nejvíce potrestá.
Napětí na Západním břehu od října loňského roku prudce vzrostlo. Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí se za posledních rok na Západním břehu odehrálo minimálně 1423 násilných incidentů ze strany osadníků vůči Palestincům. Na místě došlo k několika vraždám i případům žhářství a vandalismu.
„Od 7. října (teroristického útoku Hamásu proti Izraeli, pozn. red.) se všechno změnilo. Osadníci nás teď napadají každý druhý den, někdy přicházejí i v doprovodu vojáků. Kradou nám půdu a ovce, kácejí olivovníky, bijí nás,“ řekl v říjnu reportérům Seznam Zpráv Sálim Adra z palestinské vesnice Tuvání na Západním břehu Jordánu.
Reportéři v Izraeli
Vesnice je součástí oblasti zvané Masáfer Jatta ležící nedaleko Hebronu. Právě zde čelí Palestinci největšímu tlaku extremistických židovských osadníků i izraelského státu.
Necelé dvě desítky palestinských vesniček, v nichž žije něco přes dva tisíce lidí, se nacházejí na okupovaném území, kde nepůsobí palestinské bezpečnostní složky a má ho pod kontrolou izraelská armáda. A stále více také osadníci, kteří usilují o vyhnání původních obyvatel.
Spojené státy v listopadu v souvislosti s násilnými incidenty ze strany osadníků na Západním břehu apelovaly na izraelskou vládu, aby se zasadila o to, že k podobným útokům nebude docházet.
„Tyto násilné akce způsobují Palestincům intenzivní lidské utrpení, ohrožují bezpečnost Izraele, ztěžují realizaci dvoustátního řešení a podkopávají vyhlídky na mír a stabilitu v celém regionu,“ vzkázal mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller.