Článek
Izraelská vláda v noci na sobotu po více než šestihodinovém jednání podle očekávání schválila dohodu s hnutím Hamás o příměří v Pásmu Gazy a propuštění izraelských rukojmích. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vládní prohlášení. Podle izraelských médií pro dohodu zvedlo ruku celkem 24 ministrů koaliční vlády premiéra Benjamina Netajahua, zatímco osm jich hlasovalo proti.
Rukojmí teroristické hnutí Hamás na pobřežním palestinském území zadržuje od útoku na Izrael v říjnu 2023. Uzavření zprostředkované dohody mezi Izraelem a Hamásem oznámili už ve středu večer americký prezident Joe Biden a katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání.
Podle dřívějších informací izraelských médií by měl klid zbraní vstoupit v platnost v neděli ve 12:15 místního času (11:15 SEČ) a ještě ten den by měl Hamás propustit první z rukojmích.
K dohodě měly silné výhrady dvě krajně pravicové strany, které jsou součástí Netanjahuovy koaliční vlády: Náboženský sionismus ministra financí Becalela Smotriče a Židovská síla ministra pro národní bezpečnost Itamara Ben Gvira.
Klid na 42 dní?
Uzavřená dohoda počítá s tím, že v první fázi boje utichnou na 42 dnů. Vedle výměny rukojmích za palestinské vězně se má izraelská armáda postupně stáhnout z centrálních oblastí na okraj pásma a vysídlení Palestinci se začnou vracet do svých domovů.
Navýšit se má i objem humanitární pomoci pro Pásmo Gazy. Teprve v průběhu první etapy se má také začít jednat o podmínkách druhé fáze, která by měla mimo jiné zajistit trvalý klid zbraní.
Válka mezi Izraelem a Hamásem v datech
Výběr hlavních událostí kolem bojů mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás, které loni 7. října zaútočilo na Izrael (izraelská armáda dnes zahájila evakuaci části Rafahu na jihu Pásma Gazy; Hamás podle médií přistoupil na návrh dohody o příměří):
2023:
7. října – Hamás, který vládne v Pásmu Gazy od roku 2007 a neuznává existenci Izraele, ráno zaútočil na jihu Izraele pomocí raket, podnikl ale i pozemní útok a pokusil se o výsadek z moře. Palestinští radikálové zabíjeli izraelské civilisty i vojáky, další unesli do Pásma Gazy jako rukojmí. Ozbrojenci Hamásu povraždili podle izraelských zdrojů asi 1200 lidí, včetně kojenců, žen a starých lidí (z toho bylo na 300 izraelských vojáků a asi 200 cizinců). Jednalo se o největší hromadnou vraždu Židů od holokaustu. Symbolem teroru Hamásu se stal útok na hudební festival, kde zemřelo na 360 lidí. Uneseno bylo na 250 osob, kromě Izraelců i cizinci.
– Izrael odpověděl téhož dne bombardováním Pásma Gazy. Izraelská vláda o den později vyhlásila válečný stav a 9. října bylo do izraelské armády povoláno na 300 000 záložníků (největší odvod v historii země) a byla oznámena totální blokáda Pásma Gazy.
S blížícím se příměřím v Gaze pokračovaly intenzivní boje a letecké údery izraelské armády. Za posledních 24 hodin při nich zahynulo 88 Palestinců, oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví, počet celkových palestinských obětí války tak podle tohoto úřadu spravovaného Hamásem stoupl nejméně na 46 876.
Ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců 7. října 2023 v izraelském pohraničí zavraždili 1200 lidí, většinou civilistů, a 251 dalších unesli jako rukojmí.