Hlavní obsah

Izraelská armáda uznala chybu, popravy zdravotníků ale popírá

Foto: Profimedia.cz

Jasně osvětlená a označená auta záchranářů na videu zveřejněném listem The New York Times.

aktualizováno •

Poté, co deník The New York Times zveřejnil video izraelského útoku na palestinské sanitky, se k incidentu vyjádřila izraelská armáda. Přiznala pochybení, odmítá ale, že by se snažila incident ututlat.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Izraelská armáda poprvé přiznala pochybení při popisu incidentu v Rafahu. Izraelští vojáci při něm zabili 15 členů Palestinského červeného půlměsíce, Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) a palestinské civilní ochrany.

Sobotní prohlášení armády reagovalo na zveřejnění videozáznamu pořízeného z mobilního telefonu jedné z obětí útoku. Video ukázalo, že armáda lhala při svém líčení incidentu - původně totiž tvrdila, že se k ní podezřele přibližovala neosvětlená kolona. Šestiminutový záznam ale jasně ukazuje, že sanitky měly zapnutá světla a jasně na nich byly vidět loga organizací. Video předal novinářům jeden z pracovníků OSN.

Zabitých členů Hamásu už není devět, ale šest

Izraelci nicméně i dále tvrdí, že z 15 zabitých tvoří šest bojovníci teroristického hnutí Hamás. Důkaz ale armáda nepředložila, postižené organizace navíc odmítají, že by teroristy ve svých autech převážely.

Původně přitom Izrael uvedl, že při útoku byl zabit Muhammad Amín Šubakí, představitel Hamásu, a spolu s ním dalších osm členů teroristického hnutí. Palestinské organizace ale tvrdí, že nikdo s takovým jménem mezi 15 mrtvými není. Co se stalo s Šubakího tělem, armáda neprozradila ani neuvedla jména dalších údajných teroristů.

Jonathan Whittall, dočasný šéf humanitárního úřadu OSN v Gaze, odmítl obvinění, že zabití zdravotníci byli bojovníci Hamásu, s tím, že jeho zaměstnanci už dříve spolupracovali se stejnými zdravotníky při evakuaci pacientů z nemocnic a při dalších úkolech. „Toto jsou záchranáři, se kterými jsem se už osobně setkal. Byli pohřbeni ve svých uniformách s rukavicemi. Byli připraveni zachraňovat životy,“ uvedl.

Izraelská armáda v sobotu oznámila první zjištění svého vyšetřování, které podle ní dál pokračuje. Vést ho má generálmajor Janiv Asor, šéf jižního velitelství izraelské armády. Asor má později své závěry představit náčelníkovi generálního štábu Ejalu Zamirovi.

Armáda v sobotu také odmítla, že by byl někdo ze zabitých popraven - objevily se přitom zprávy, že jedna z obětí měla svázané ruce. Armáda také tvrdí, že se incident nesnažila ututlat, ale naopak informovala o hromadném hrobě OSN.

Šéf Palestinského červeného půlměsíce Júnis Chatíb v pátek řekl, že na humanitární pracovníky bylo stříleno „z velmi malé vzdálenosti“ a že Izrael organizaci „držel osm dní v nevědomosti“, pokud jde o umístění těl. „Armádnímu vyšetřování nevěříme,“ řekl Chatíb na pátečním brífinku OSN s tím, že požaduje nezávislé vyšetřování.

Hromadné pohřbívání je povolené

Armáda vysvětlila, že vojáci jednotky Golani shromáždili těla na jednom místě, zasypali je pískem a hromadný hrob označili. Pohřbívání těl tímto způsobem bylo během války v Gaze schváleno vedením armády proto, aby se ochránila těla před divokými psy a dalšími zvířaty.

OSN byla podle Izraelců o umístění hrobu informována, následující den ho ale pracovníci světové organizace nedokázali najít. Vojáci jim nebyli k dispozici, protože plnili jiné úkoly, vysvětlila armáda citovaná serverem Times of Israel.

Představitelé Palestinského červeného půlměsíce oznámili, že video z útoku, natočené na telefon jednoho ze zabitých zdravotníků, předají Radě bezpečnosti OSN. Izraelská armáda přiznala, že střílela na sanitky a hasičský vůz 28. března, až pět dní po incidentu.

K incidentu ve čtvrti Tel Sultan došlo pět dní poté, co Izrael 18. března znovu zahájil intenzivní bombardování Gazy a poté zahájil novou pozemní ofenzivu, která narušila téměř dvouměsíční příměří ve válce s Hamásem.

Očekává se, že výsledky vyšetřování budou zajímat i mezinárodní soudy v Haagu a mohly by hrát roli v žalobách proti izraelským představitelům - na premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta už Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač.

Známý izraelský novinář Barak Ravid poukázal na další důsledek, jímž je poškození image Izraele ve světě: „Tento incident je extrémně obtížným (dalším) bodem zlomu ve vztahu mezi IDF (Izraelskými obrannými silami, pozn. red.) a mezinárodními médii. Armáda a její mluvčí ve své prvotní reakci lhali všem sdělovacím prostředkům na světě. Škody způsobené Izraeli právě touto lží - ještě před samotným incidentem, při kterém byly údajně spáchány válečné zločiny - jsou obrovské,“ napsal na síti X.

Během války v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 50 600 lidí, tvrdí palestinské ministerstvo zdravotnictví. To sice ovládá Hamás, údaje úřadu se ale v minulých konfliktech ukázaly jako víceméně relevantní a používají je i izraelská média.

Aktualizovali jsme o výrok novináře Baraka Ravida.

Doporučované