Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Hasiči v jemenském přístavu Hudajdá bojovali v neděli s obřím požárem, který vznikl po sobotních náletech izraelské armády. Ta svým útokem odpověděla na smrt 50letého Izraelce, jehož o dva dny dříve zabil v Tel Avivu dron vyslaný jemenskými Húthíi. Izraelské nálety si podle húthíjských úřadů vyžádaly šest mrtvých a 83 zraněných, tyto údaje nelze nezávisle ověřit.
Sobotní údery na strategický přístav v západním Jemenu jsou vůbec první ozbrojenou operací Izraele v nejchudší arabské zemi - až dosud na Húthíe sporadicky útočila jen mezinárodní koalice vedená Spojenými státy. Snažila se tak šíitské povstalce odradit od napadání obchodních lodí v Rudém moři. Húthíové s nimi začali po vypuknutí války v Pásmu Gazy s argumentem, že jsou zaměřené proti Izraeli. Rebelové ale v řadě případů ostřelují i lodě, které nemají s Izraelem nic společného.
Dlouhý a nebezpečný let
Bližší podrobnosti o útoku na jemenský přístav přinesl v neděli server Ynetnews. Poslední z izraelských letadel, které se úderu zúčastnilo, přistálo na izraelském letišti v sobotu ve 20:30 po 3400 kilometrů dlouhém a nebezpečném letu.
Jak Húthíové ohrožují světový obchod
Přečtěte si o problémech, které způsobují húthíjské útoky na lodě v Adenském zálivu a v Rudém moři:
Do náletů se zapojilo několik desítek letadel včetně stíhaček F-35. Součástí operace byly kvůli enormní vzdálenosti i stroje pro tankování za letu. Cílů bylo deset, sdělily pod podmínkou anonymity zdroje z izraelské armády. Problémem byl zejména fakt, že piloti, mezi nimiž byli zkušení veteráni, důstojníci i záložníci, létali v nízkých výškách. Operaci tohoto typu si předtím vyzkoušeli na cvičení v Řecku.
Cíle útoků identifikovala izraelská armáda během posledních měsíců, konečné svolení k útoku dal premiér Benjamin Netanjahu v pátek ráno, jen několik hodin po smrti izraelského občana Jevgenije Ferdera. Muže zabil v Tel Avivu húthíjský dron.
„Húthíové na nás zaútočili více než 200krát a my jsme zaútočili poprvé, když byl zabit izraelský občan. Budeme i nadále jednat, kdykoli to bude potřeba,“ odůvodnil útok izraelský ministr obrany Joav Galant. K útoku se posléze vyjádřil i premiér Netanjahu: „Mám vzkaz nepřátelům Izraele: Nepodceňujte nás. Budeme se bránit na jakékoli frontě a jakýmikoli prostředky. Každý, kdo nás napadne, zaplatí.“
Cílem budou citlivé izraelské instituce
Podobně silná slova v reakci podle očekávání použili i vůdci húthíjských povstalců. „Reakce rebelů na izraelskou agresi proti naší zemi je nevyhnutelná a bude obrovská,“ citovala agentura AFP vojenského mluvčího Húthíů Jahjá Sarího.
Mluvčí oznámil, že Húthíové odpálili balistické střely na izraelské letovisko Ejlat. Zachycení jedné střely potvrdili i Izraelci, ta ale byla podle nich zničena ještě dříve, než vstoupila do izraelského vzdušného prostoru.
Kdo jsou Húthíové
- Húthíové, nebo také Ansar Alláh (Zastánci Alláha), jsou náboženští obrozenci usazení v severním Jemenu.
- Húthíové vyznávají šíitský islám, který je příbuzný s tím, jenž se praktikuje v Íránu.
- Jako jedna z válčících stran v dlouholetém konfliktu ovládli hlavní město Saná'a a většinu severu země, kde žije asi 70 procent obyvatel Jemenu. Na územích, která ovládají, zlikvidovali opozici, lidskoprávní organizace je viní z věznění aktivistů a novinářů. OSN pak z válečných zločinů a využívání dětských vojáků.
- V roce 2000, během druhé palestinské intifády, pronesl vůdce skupiny heslo, které dosud Húthíové skandují na svých demonstracích: „Bůh je velký, smrt Americe, smrt Izraeli, proklínejte Židy, vítězství islámu.“
Další z húthíjských mluvčích Muhammad Abdalsalám vzkázal Izraeli, že rebelové nebudou mít při svém dalším útoku na Izrael žádné hranice. „Cílem pro nás budou všechny citlivé instituce na všech úrovních,“ řekl televizi al-Džazíra.
Zaměstnanec přístavu, kterým do země proudí palivo i humanitární pomoc, pod podmínkou anonymity řekl, že palivové nádrže i elektrárna stále hoří. Uhašení bude i kvůli nedostatečnému vybavení hasičů trvat nejméně několik dní.
Izraelský útok odsoudil Írán, který Húthíe dlouhodobě politicky i finančně podporuje. Někteří západní analytici pak míní, že izraelský útok využije húthíjské velení k dalšímu posílení svého vlivu na život místních obyvatel: „Útok bude mít hrozné humanitární dopady na miliony obyčejných Jemenců žijících v části země ovládané Húthíi,“ napsal na síti X Nicholas Brumfield z amerického think tanku Výzkumný ústav pro zahraniční politiku. Brumfield dodal, že obyčejní Jemenci se nestarají o politiku a chtějí se jen dostat k jídlu, palivům a další základním potřebám.
Další specialistka na Jemen Nadwa Al-Dawsariová je přesvědčená, že Húthíové o podobnou reakci na své útoky usilovali, aby legitimizovali a upevnili moc. „Tato událost jim nabízí záminku pro zvýšený útlak obyvatelstva a násilí v Jemenu i mimo něj. Húthíové vynikají ve vyvolávání konfliktů, aby si udrželi autoritu,“ napsala na síti X. Nedávný rozhovor Seznam Zpráv s touto expertkou, v němž rozebírá ideologii Húthíů i jejich vztah k Íránu, si můžete přečíst zde.