Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Izrael nyní zkoumá reakci Hamásu na návrh příměří v Pásmu Gazy, který by mimo jiné zahrnoval i propuštění rukojmích, informovala s odvoláním na izraelskou tajnou službu Mossad agentura Reuters. Příměří v izraelsko-palestinském konfliktu se už několik měsíců pokouší zprostředkovat například Egypt, Katar a Spojené státy, zatím neúspěšně.
„Zprostředkovatelé dohody o rukojmích předali izraelské straně odpověď vyjednávacího týmu Hamásu. Ta ji nyní přezkoumává a poté na ni prostřednictvím zprostředkovatelů odpoví,“ stojí v prohlášení, které jménem Mossadu vydala kancelář premiéra Benjamina Netanjahua. Bližší podrobnosti o dohodě zatím nejsou známé. Hnutí Hamás potvrdilo, že si se zprostředkovateli, tedy patrně Egyptem či Katarem, „vyměnilo několik nápadů“ o možném příměří s Izraelem.
Hnutí Hamás, které Izrael, Spojené státy, EU a třeba i česká vláda považují za teroristickou organizaci, trvá na úplném ukončení války a stažení všech izraelských jednotek z Pásma Gazy. Izrael je podle Netanjahua ochoten přistoupit na dočasnou dohodu o příměří, boje ale nehodlá ukončit, dokud Hamás zcela nezničí.
Izrael zahájil ofenzivu v Pásmu Gazy v reakci na teroristický útok z loňského 7. října, při němž příslušníci Hamásu pozabíjeli na 1200 lidí a dalších 250 jich odvlekli jako rukojmí na palestinské území. Víc než stovku z nich propustili při dosud jediném příměří na konci listopadu výměnou za asi 250 Palestinců z izraelských věznic. Podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem Izraelci od října zabili téměř 40 000 Palestinců, většinou civilistů. Netanjahu opakovaně tvrdí, že izraelští vojáci útočí pouze na teroristy, ne civilisty. Bilance Hamásu mezi ozbrojenci a civilisty nerozlišuje.
Návrh příměří oznámený americkým prezidentem Joem Bidenem v červnu předpokládá tři etapy. Po zastavení bojů a propuštění části rukojmích držených Hamásem za palestinské vězně se má izraelská armáda stáhnout z obydlených oblastí Gazy a umožnit palestinským civilistům návrat domů. Tato fáze by měla trvat šest týdnů. Zbývající rukojmí mají být propuštěni ve druhé fázi, kdy se rovněž mají trvale ukončit boje a izraelská armáda se má zcela stáhnout z Pásma Gazy. Poslední fáze počítá s obnovou zničeného Pásma Gazy. Hamás s dohodou v obecné rovině souhlasí, vyjádřil ale obavy, zda ji Izrael bude dodržovat, píše Reuters.