Článek
Při výbuchu v nemocnici Al-Ahlí ve městě Gaza podle aktualizované bilance ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy, kde vládne radikálně islamistické hnutí Hamás, zahynulo 471 lidí.
Podle místních se stovky lidí ukrývaly v hale v areálu nemocnice. Představitelé místní civilní obrany tvrdí, že výbuch byl výsledkem izraelského náletu a stovky lidí jsou uvězněny v troskách.
Jeden z doktorů na místě pro BBC uvedl, že v nemocnici došlo k naprosté devastaci. Dodal, že útok vyřadil 80 % nemocnice z chodu a že při výbuchu byly zabity nebo zraněny stovky lidí.
Vláda Hamásu nálet na nemocnici označila za válečný zločin. „V nemocnici byly stovky nemocných a zraněných a lidí, kteří byli přinuceni opustit své domovy,“ uvedla v prohlášení.
Bývalý šéf Hamásu Chálid Mišál vyzval stoupence, aby protestovali před izraelskými ambasádami, píše Reuters. Lídr hnutí Ismáíl Haníja následně vyzval Palestince, aby se postavili izraelské okupaci na Západním břehu Jordánu a osadníkům.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás vyhlásil v návaznosti na útok na nemocnici třídenní smutek, informují palestinská státní média.
Izrael: To ne my, ale Islámský džihád
Izraelská armáda podle Reuters nejprve uvedla, že o hlášeném bombardování nemocnice nemá informace a věc vyšetřuje.
Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari prohlásil, že neví, zda se vůbec jednalo o izraelský úder. „Je tam spousta vzdušných úderů, spousta selhání raket a spousta lživých zpráv Hamásu,“ poznamenal podle listu The Times of Israel.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že za výbuch nemocnice v Gaze mohou „barbarští teroristé“, nikoliv izraelské obranné síly.
Později armáda upřesnila, že podle jejích zpravodajských informací způsobila výbuch v nemocnici raketa teroristické organizace Islámský džihád. Ta však zodpovědnost za útok popřela, píše BBC.
Izrael předložil důkazy, přečtěte si o nich podrobněji:
Ve středu izraelská armáda zveřejnila nahrávku, která podle ní dokazuje zodpovědnost Islámského džihádu. Jeden z údajně palestinských mluvčích na ní říká: „Vystřelili ji ze hřbitova za nemocnicí.“ Další se ptá: „Cože?“ Načež jiný hlas vysvětluje, že šlo o omyl. Hamás podle Izraele ví o skutečném pozadí události.
Palestinský Islámský džihád je druhým nejsilnějším hnutím v Pásmu Gazy po vládnoucím Hamásu. Jeho cílem je, podobně jako tomu je u Hamásu, osvobození celého území Palestiny a zničení státu Izrael. Sponzoři organizace pocházejí většinou z Íránu a Saúdské Arábie. Vedení skupiny se údajně nachází v Sýrii.
Experti podle BBC také upozorňují, že stopy po útoku neodpovídají tomu, jak běžně operuje izraelská armáda. Na místě například není kráter nebo stopy po masivních škodách, jaké zanechávají izraelské bomby.
„Strašlivý a naprosto nepřijatelný“
Jako o izraelském zásahu ale hovoří například Egypt, Jordánsko či Liga arabských států (LAS), které úder důrazně odsoudily. Také Írán označil útok za odporný a brutální válečný zločin.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan míní, že nálet je příkladem izraelských úderů, které „postrádají základní lidské hodnoty“.
Také kanadský premiér Justin Trudeau na dotaz novinářů uvedl, že nálet na nemocnici byl „strašlivý a naprosto nepřijatelný“.
Na situaci reagoval i předseda Evropské rady Charles Michel, který zdůraznil, že civilisty je potřeba chránit všude po celém světě. Informace je podle něj třeba ještě potvrdit, nicméně „útok proti civilní infrastruktuře není v souladu s mezinárodním právem“.