Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Izraelský parlament v pondělí schválil zákon, který má znemožnit agentuře OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA působit na izraelském území. Schválil také další zákon, jehož záměrem je přerušit oficiální styky s agenturou, píše agentura AP.
Šéf UNRWA Philippe Lazzarini to považuje za porušení Charty OSN a nebezpečný precedent, který jen prohloubí utrpení Palestinců. Hrozí totiž zastavení či výrazné omezení aktivity agentury v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu. UNRWA je na obou územích důležitým poskytovatelm humanitární pomoci. Krok ještě před hlasováním parlamentu kritizovali spojenci Izraele, například Spojené státy či Británie.
Zákon zakazující působení UNRWA v Izraeli schválila většina 92 členů Knesetu ze 120, píše agentura AP. To znamená, že ho podpořili i členové opozice. Proti navržené právní úpravě se na schůzi parlamentu vyjadřovali zástupci arabské menšiny. Podobně dopadlo i hlasování o druhé normě.
První schválený zákon zakazuje UNRWA vyvíjet jakékoliv aktivity a poskytovat služby na izraelském území. Druhá schválená norma podle agentury AP zakazuje vztahy mezi představiteli izraelskéí státní správy a agenturou a odebírá personálu UNRWA imunitu. Podle informací agentury AP zákony nezačnou platit okamžitě, ale až poté, co bude oficiálně vyrozuměna OSN.
Oba zákony podle Lazzarini porušují Chartu OSN i povinnosti, které má Izrael podle mezinárodního práva. Představují také nebezpečný precedent. „Tyto zákony zvyšují utrpení Palestinců a nejsou ničím jiným, než kolektivním trestem,“ uvedl na síti X Lazzarini.
Zákaz podle zástupců UNRWA výrazně zkomplikuje humanitární aktivity agentury v Pásmu Gazy a na Západní břehu Jordánu. Například vstup do Pásma Gazy je možný v současné době jen skrze přechody z Izraele, protože přechod Rafáh z Egypta je zavřený.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po hlasování uvedl, že nepřetržitá humanitární pomoc v Pásmu Gazy musí zůstat zajištěna, uvedla agentura Reuters.
Podle serveru The Times of Israel bez vztahů s Izraelem bude pro UNRWA velmi těžké až nemožné působit v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu. Izraelské úřady nebudou vydávat povolení pracovníkům agenturu pro vstup na izraelské území a agentura nebude moci koordinovat své operace s armádou.
Izrael agenturu OSN kritizuje dlouhodobě, tvrdí například, že pro UNRWA pracovali či pracují členové teroristické organizace Hamás včetně lidí, kteří se podíleli na útoku proti Izraeli ze 7. října. Agentura některé zaměstnance propustila a posílila vnitřní mechanismus, aby zaručila svou neutralitu. Přesto mnozí izraelští zákonodárci i v pondělí poukazovali na spojitost mezi UNRWA a Hamásem, který však v Pásmu Gazy před válkou vykonával úkoly běžné pro vládu. „UNRWA není agenturou pro uprchlíky, ale pro Hamás,“ řekl podle agentury AP jeden z navrhovatelů zákona Boaz Bismuth.
Izrael je kritický k celé OSN a například generálního tajemníka světové organizace Antónia Guterrese označil za nežádoucí osobu na svém území.
Od zákazu činnosti UNRWA odrazovali Izrael někteří jeho blízcí spojenci. O víkendu vážné znepokojení vyjádřili ve svém prohlášení šéfové diplomacií Británie, Francie, Německa, Japonska, Austrálie či Kanady. Obdobně se dnes vyjádřil i mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller.