Hlavní obsah

Izrael využíval zadržené pracovníky UNRWA jako živé štíty, tvrdí jejich šéf

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační obrázek

Podle Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Izrael zadržel minimálně 50 jejich zaměstnanců, některé z nich využíval jako živé štíty. Izrael dlouhodobě tuto agenturu kritizuje.

Článek

Od počátku války v Pásmu Gazy v říjnu 2023 zadržel Izrael více než 50 zaměstnanců Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA), přičemž některé z nich využíval jako živé štíty. Na sociální síti X to v úterý uvedl šéf úřadu Philippe Lazzarini. Izrael v minulosti opakovaně tvrdil, že mezi zaměstnanci UNRWA jsou i členové palestinského teroristického hnutí Hamás.

Mezi zadrženými šéf UNRWA zmínil učitele, lékaře a sociální pracovníky. Podle Lazzariniho čelili zadržení pracovníci šokujícímu a nelidskému zacházení. „Byli vystaveni spánkové deprivaci, ponižování, hrozbami násilím proti jim samotným a jejich rodinám, útokům psů,“ napsal na X Lazzarini s tím, že někteří již propuštění pracovníci sdělili, že byli biti a využíváni jako živé štíty. Někteří byli přinuceni k přiznání, dodal Lazzarini.

Izrael dlouhodobě kritizuje UNRWA a tvrdí, že tato agentura OSN je infiltrována členy teroristických organizací. Na začátku roku Izrael uváděl, že UNRWA, který má více než 30.000 pracovníků, zaměstnává 190 členů Hamásu a Palestinského islámského džihádu.

Dvanáct zaměstnanců UNRWA se podle Izraele dokonce zúčastnilo útoku ze 7. října 2023, při němž ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců zabili v Izraeli téměř 1200 lidí a dalších 251 unesli do Pásma Gazy jako rukojmí. UNRWA provedla interní vyšetřování a devět zaměstnanců propustila, odmítá však, že by ozbrojeným skupinám vědomě pomáhala.

Izraelský parlament v říjnu schválil zákon, který UNRWA zakazuje působit na území Izraele, čímž mu znemožnil pomáhat na okupovaných palestinských územích včetně Pásma Gazy.

Doporučované