Hlavní obsah

Izrael prověří okolnosti zabití palestinských záchranářů a zdravotníků

Foto: Prashantrajsingh, Shutterstock.com

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Palestinský Červený půlměsíc i někteří představitelé agentur OSN tvrdí, že za útok, při kterém zemřelo 15 palestinských zdravotníků a záchranářů na jihu Pásma Gazy, může Izrael.

Článek

Vyšetřovací orgán izraelské armády prověří okolnosti, za jakých zahynulo 15 palestinských zdravotníků a záchranářů na jihu Pásma Gazy. Palestinský Červený půlměsíc i někteří představitelé agentur OSN tvrdí, že za útok může Izrael, píše dnes agentura Reuters. Podle vysokého komisaře OSN pro lidská práva Volkera Türka je otázkou, zda se izraelská armáda nedopustila válečného zločinu. Izrael uvádí, že členové teroristického hnutí Hamás používají pro své přesuny a útoky sanitky a automobily označené jako zdravotnické.

Mluvčí izraelské armády uvedl, že vyšetřování armáda svěří svému orgánu, který je mimo velitelskou strukturu, které podléhají vojáci na jihu Pásma Gazy. Dodal, že armáda přikládá velký význam komunikaci s mezinárodními organizacemi, jež působí v Pásmu Gazy.

Patnáct členů palestinského Červeného půlměsíce, Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) a palestinské civilní ochrany, která podléhá úřadům kontrolovaným Hamásem, zahynulo podle představitelů agentur OSN, které působí v Pásmu Gazy, během střelby v neděli 23. března. Zabití pak byli uloženi do masového hrobu. Pracovníci OSN se k tělům dostali až v neděli 30. března.

Izraelská armáda již dříve uvedla, že 23. března u Rafahu střílela na vozy, které jely podivným způsobem. Dodala také, že mezi mrtvými byli členové Hamásu. „Naše počáteční vyšetřování ukázalo, že v těchto vozech, autech Červeného půlměsíce, byli teroristé,“ uvedl mluvčí izraelské armády s tím, že takovou informaci měli i vojáci během střelby. Za teroristy Izrael označuje Hamás i další ozbrojené palestinské organizace.

„Jsem zhrozen smrtí 15 zdravotníků a humanitárních pracovníků, která vyvolává další obavy ohledně páchání válečných zločinů izraelskou armádou,“ řekl dnes na zasedání Rady bezpečnosti OSN Türk. Izrael dlouhodobě tvrzení, že páchá válečné zločiny, či dokonce genocidu v Pásmu Gazy, odmítá.

Incident se stal jen několik dní poté, co se Izrael rozhodl obnovit údery na Pásmo Gazy po zhruba dvou měsících takřka úplného klidu zbraní. Část prvních úderů a vojenských operací zacílila právě na Rafah a jeho okolí.

Doporučované