Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafáh a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás.
Mluvčí armády na síti X v arabštině vyzval obyvatele vyznačených sektorů, aby se přesunuli do takzvané humanitární zóny Mavásí na jihozápadním pobřeží Pásma Gazy. Ta se skládá převážně z rozlehlých provizorních stanových táborů pro Palestince, kteří museli opustit své domovy. Armáda se podle mluvčího „vrací s velkou silou do boje, aby eliminovala kapacity teroristických organizací v těchto oblastech“.
#عاجل ‼️ إلى جميع سكان قطاع غزة المتواجدين في مناطق رفح، بلديات النصر والشوكة والمناطق الاقليمية الشرقية والغربية وأحياء السلام، المنارة وقيزان النجار
— افيخاي ادرعي (@AvichayAdraee) March 31, 2025
⭕️يعود جيش الدفاع الإسرائيلي للقتال بقوة شديدة للقضاء على قدرات المنظمات الإرهابية في هذه المناطق.
⭕️من أجل سلامتكم عليكم… pic.twitter.com/Ps1JvDoJRY
Po oznámení izraelské vlády se podle agentury AFP vytvořily dlouhé kolony lidí, kteří prchali z Rafáhu nejčastěji pěšky či na kolech. Někteří z nich agentuře řekli, že kvůli spěchu a omezeným schopnostem přepravy museli na místě zanechat všechen svůj majetek. „Vzali jsme jen děti,“ řekl jedna z prchajících Palestinek.
Izraelská armáda už v sobotu oznámila, že v jižní části Pásma Gazy zahájila pozemní operaci s cílem rozšířit nárazníkovou zónu podél hranic a zlikvidovat infrastrukturu teroristických skupin.
Izrael poprvé přikročil k rozsáhlé pozemní operaci v Rafáhu, který leží při hranici s Egyptem, loni v květnu, velké části města poté zůstaly v troskách. Armáda tehdy také obsadila strategický koridor podél této hranice a hraniční přechod Rafáh, jediný vstupní bod na izolované palestinské území, který Izrael do té doby nekontroloval. Z takzvaného Filadelského koridoru se měla armáda stáhnout v rámci příměří, které začalo platit 19. ledna, nakonec to však odmítla s odkazem na nutnost zabránit pašování zbraní.
Izrael příměří porušil 18. března a obnovil bombardování Pásma Gazy a pozemní operace proti Hamásu. Cílem návratu k bojům je podle vlády premiéra Benjamina Netanjahua vyvinout tlak na Hamás, aby propustil zbývajících šest desítek rukojmích, které hnutí zadržuje od teroristického útoku na Izrael v říjnu 2023.
Agentura Reuters v pondělí s odvoláním na izraelské zdroje napsala, že Izrael nyní navrhuje nové příměří v délce 40 až 50 dní výměnou za propuštění zhruba poloviny zbývajících rukojmí. Nový návrh by ponechal otevřenou definitivní dohodu o ukončení války, předpokládá však propuštění poloviny z 24 rukojmí, o nichž se Izrael domnívá, že jsou po téměř 18 měsících v zajetí stále naživu, a zhruba polovinu z dalších 35 osob, které jsou považovány za mrtvé. Reuters to řekli nejmenovaní izraelští představitelé pod podmínkou zachování anonymity.
Mohutná izraelská odveta si od října 2023 vyžádala životy nejméně 50.357 Palestinců, z toho 1001 bylo zabito od obnovení vojenských operací před necelými dvěma týdny a 80 za posledních 48 hodin, oznámilo dnes v aktuální bilanci obětí ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Údaje úřadu ovládaného Hamásem nerozlišují mezi zabitými ozbrojenci a civilisty, těch je ovšem většina, což připouští i Izrael.
Válka též srovnala rozsáhlé oblasti hustě zastavěného úzkého pobřežního pásu se zemí, vyhnala na 90 procent palestinských obyvatel z domovů, některé z nich i opakovaně, a na území odříznutém od dodávek pomoci způsobila hlubokou humanitární krizi.