Hlavní obsah

Izrael ostřeluje hranici i cíle u Bejrútu, libanonská armáda se stáhla

Foto: Profimedia.cz

Výbuch v Bejrútu

aktualizováno •

Signálů o zahájení izraelské pozemní operace v Libanonu je několik.

Článek

Zprávy o izraelské pozemní invazi do Libanonu proti hnutí Hizballáh, který od října Izrael ostřeluje, nabývají reálné obrysy. Libanonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že počet obětí se během pondělka vyšplhal na 95.

Izraelská média referují o útocích na libanonské cíle blízko u hranic. V noci na úterý pokračovaly i dělostřelecké údery u hlavního města Bejrút na jihu země. Cílem je podle neoficiálních informací oblast okolo civilního letiště.

Další fakt podporující blížící se pozemní operaci, je stažení libanonských vojenských oddílů pět kilometrů do vnitrozemí.

Agentura Reuters zaznamenala výbuch u Bejrútu zhruba hodinu poté, co izraelská armáda vyzvala obyvatelé tří oblastí na jižním předměstí, aby odešli. Armáda uvedla, že by na tato místa mohla udeřit, protože tam má sklady a základny hnutí Hizballáh.

Intenzivní dělostřelecké ostřelování pak hlásí jih Libanonu. Dělostřelectvo podle stanice CNN útočí na území u hranice a některé cesty na izraelské straně jsou zablokované kvůli velkému počtu tanků a další vojenské techniky. Izraelská armáda vyhlásila vojenskou zónu nad několika obcemi u libanonské hranice a mluvčí armády vyzval novináře, aby neinformovali o pohybu jednotek nad rámec oficiálních informací.

US Army v oblasti posiluje

Americká diplomacie už v pondělí odpoledne našeho času uvedla, že dostala od Izraele informace o omezených pozemních útocích v Libanonu.

Tento scénář naznačil ve svých prohlášeních i izraelský ministr obrany Joav Galant, který řekl, že brzy začne další fáze války proti libanonskému hnutí Hizballáh, které ostřeluje sever Izraele.

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že Spojené státy vysílají na Blízký východ dalších několik tisíc vojáků za účelem posílení bezpečnosti a obrany Izraele, pokud to bude třeba. Budou posíleny zejména vzdušné síly.

Objevují se ale i hlasy kritizující izraelské aktivity. Například od tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Valné shromáždění OSN by podle něj mělo doporučit použití síly proti Izraeli, jestliže proti tomuto státu nezasáhne Rada bezpečnosti OSN. Turecký prezident ostře kritizuje izraelské údery na Libanon i ofenzivu tohoto státu v palestinském Pásmu Gazy. Erdogan také vyzval muslimský svět a mezinárodní komunitu, aby se mobilizovaly proti izraelským zločinům.

Foto: Seznam Zprávy

Mapka oblasti

Informace o izraelské ofenzivě se začaly množit už v pondělí, Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller sdělil, že Izrael informoval USA o jistém počtu operací v Libanonu. „Řekli nám v daném čase, že se jedná o omezené operace zaměřené na infrastrukturu Hizballáhu u hranic,“ řekl Miller. Informace o operacích izraelských speciálních sil na libanonském území s odkazem na nejmenované zdroje přinesla během dne například stanice CNN a další média. Cílem operací bylo sbírat zpravodajské poznatky a ničit některé cíle.

Nejmenovaný americký představitel agentuře Reuters řekl, že izraelský pozemní útok na Libanon by mohl začít velmi brzy. Napovídá tomu rozmístění izraelských vojenských sil, které pozorují Spojené státy. Dále se k záležitosti nechtěl vyjádřit.

Izraelská pozemní operace by mohla začít bezprostředně, napsal deník The Washington Post s odkazem na zdroj z americké vlády, kterou Izrael informoval o svých záměrech.

Zamýšlená pozemní ofenziva by měla být menšího rozsahu než válka mezi Izraelem a Hizballáhem z roku 2006, jejíž nejintenzivnější fáze trvala zhruba měsíc, píše The Washington Post. Zaměřit se má především na příhraniční oblast s Izraelem, kde chce armáda zničit zbraně a infrastrukturu Hizballáhu, jehož vojenské křídlo EU považuje za teroristickou organizaci.

„Příští fáze války proti Hizballáhu brzy začne,“ uvedl dnes odpoledne Galant. Podle něj tato fáze umožní vytvořit podmínky pro návrat lidí evakuovaných na severu Izraele kvůli ostřelování ze strany Hizballáhu. „Změníme situaci a vrátíme obyvatele domů,“ uvedl.

„Likvidace Nasralláha je velmi důležitý krok, ale není to všechno. Využijeme všech kapacit, které máme,“ řekl dříve Galant vojákům rozmístěným v severním Izraeli u hranic s Libanonem s odkazem na páteční vzdušný úder Izraele, který na předměstí Bejrútu zabil dlouholetého šéfa Hizballáhu Hasana Nasralláha.

Izraelská armáda oznámila, že vyhlásila vojenskou zónu uzavřenou pro civilisty ve třech obcích u libanonské hranice. Jednotky z mise OSN UNIFIL na jihu Libanonu oznámily, že kvůli intenzitě bojů přerušují své hlídkové aktivity. Jeden libanonský zdroj řekl agentuře Reuters, že libanonská armáda se stáhla z některých svých pozic na jihu, což by mohl být další signál blížící se rozsáhlejší izraelské vojenské operace.

Americký prezident Joe Biden v odpovědi na otázku ohledné možné izraelské ofenzivy do Libanonu řekl, že by byl spokojený, kdyby Izrael své tažení zastavil. „Potřebujeme příměří teď,“ řekl podle stanice CNN. Minulý týden Francie a USA předložily návrh na jednadvacetidenní zastavení bojů mezi Libanonem a Izraelem.

Představitelé izraelské armády už minulý týden, kdy izraelské letectvo výrazně zintenzivnilo údery proti Hizballáhu na mnoha místech Libanonu, opakovaně uváděli, že pozemní síly jsou připraveny vstoupit do jižního Libanonu s cílem vytlačit Hizballáh od hranic a znemožnit mu odpalovat rakety na Izrael.

Úřadující vůdce Hizballáhu Naím Kásim dnes ve svém prvním veřejném vystoupení od zabití Nasralláha prohlásil, že pokud se Izrael rozhodne pro pozemní operaci, jsou bojovníci Hizballáhu připraveni k boji a obraně Libanonu.

„Síly odporu jsou připraveny na pozemní boj,“ tvrdil Kásim. „Zvítězíme, jako jsme zvítězili v roce 2006 při osvobození tváří v tvář izraelskému nepříteli,“ dodal s odkazem na druhou libanonskou válku, která v létě zmíněného roku trvala měsíc a ve které se za vítěze považovaly obě strany.

Související témata:

Doporučované