Článek
Ruský podnikatel, který je ve Spojených státech obviněný z praní špinavých peněz nebo z vyhýbání se sankcím, tento týden utekl z domácího vězení v Itálii. Den před jeho útěkem přitom italský soud schválil jeho vydání do USA, napsal deník Financial Times.
Čtyřicetiletý Artěm Uss je synem gubernátora Krasnojarského kraje Alexandra Usse. Ačkoli byl sledován pomocí elektronického náramku, ve středu odpoledne unikl ze svého domu v městečku Basiglio nedaleko Milána.
„Probíhá intenzivní pátrání k jeho nalezení,“ uvedla ve čtvrtek italská policie. Ussovi obhájci podle ruské agentury TASS prohlásili, že neví, kde se muž nachází.
Podobně se vyjádřil jeho otec, který si prý nedokáže vysvětlit, jak mohl syn utéct.
„Byt, ve kterém byl v domácím vězení, byl podle Artěma velmi pečlivě střežen karabiniéry. Byl navštěvován dokonce několikrát za noc. Proto je pro mě naprosto nepochopitelné, jak odtamtud mohl zmizet,“ uvedl Alexandr Uss, který je členem proputinovské strany Jednotné Rusko.
Artěm Uss byl zatčen v říjnu na milánském mezinárodním letišti. Americké úřady ho předtím obvinily ze zločinného spiknutí, podvodu a praní špinavých peněz.
Russian accused of evading sanctions escapes house arrest in Italy https://t.co/onCaM1s37u
— Financial Times (@FinancialTimes) March 23, 2023
Asi po šesti týdnech ve vazbě byl Uss na základě příkazu italského soudu propuštěn do domácího vězení, kde musel nosit elektronický náramek.
Italští karabiniéři uvedli, že přispěchali do Rusova domu ve středu odpoledne, když alarm náramku začal signalizovat možný útěk. Muž byl však už pryč.
Policejní stanice přitom leží jen asi dva kilometry od Ussova domu. Hodinu před útěkem prý policisté muže kontrolovali a nenašli nic podezřelého.
Mohlo by vás zajímat
Nárůst ruského zájmu zaznamenal také turecký trh s nemovitostmi, Rusové loni tvořili asi čtvrtinu všech zahraničních kupců.
Den před Ussovým útěkem odvolací soud v Miláně rozhodl, že by mohl být vydán do USA, aby tam mohl být souzen.
Podle amerických žalobců byl Uss spolumajitelem německé firmy Nord-Deutsche Industrieanlagenbau, která obchodovala s komoditami a strojním zařízením. Tuto společnost měl Rus využít k nákupu citlivých amerických vojenských technologií, a poté je poslat ruským firmám, včetně společností, na které byly uvaleny sankce.
Americké úřady také uvedly, že německá společnost pašovala stovky milionů barelů venezuelské ropy, kterou nakupovaly skupiny ovládané oligarchy, na něž byly rovněž uvaleny sankce.
Александр Усс не знает о местонахождении своего сына Артема, который покинул место, где находился под домашним арестом в Италии. Об этом губернатор Красноярского края заявил журналистам:https://t.co/FgXWC2wOAd pic.twitter.com/zTISM9D9KC
— ТАСС (@tass_agency) March 24, 2023
Italský soud rozhodl, že USA nemohou Rusa soudit za obvinění z pašování vojenských technologií nebo praní špinavých peněz. Souhlasil ale s vydáním kvůli dalším dvěma obviněním – bankovním podvodům a porušování embarga vůči Venezuele.
Krátce po Ussově říjnovém zatčení rozjela ruská policie rychle jeho stíhání za praní špinavých peněz a zajistila si soudní příkaz k jeho vydání. Podle ruského listu Kommersant šlo o pokus, jak gubernátorova syna ušetřit procesu a uvěznění ve Spojených státech.
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov, který byl tento týden tázán na vyhlídku možné výměny Usse za americké vězně v Rusku, řekl, že Washington nevyjádřil o jeho výměnu zájem.
Financial Times připomínají, že k „trapnému“ útěku ruského podnikatele došlo krátce poté, co italská premiérka Giorgia Meloniová zopakovala svůj závazek vůči Ukrajině v boji proti ruským agresorům.