Článek
Celkem 5,5 miliardy eur, v přepočtu zhruba 136 miliard korun, hodlá Itálie vyčlenit na zlepšování školství, zemědělství či přístupu k vodě a energiím v afrických zemích. O plánu své vlády pro Afriku, jehož důsledkem by mělo být snížení migrace z tohoto kontinentu, dnes informovala italská premiérka Giorgia Meloniová. Na dnešní prezentaci do Říma přijeli zástupci 25 afrických zemí či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, píše agentura AFP.
Meloniová o plánu, který nechala pojmenovat po zakladateli ropné společnosti ENI Enricovi Matteimu, mluví již několik měsíců, dosud ale konkrétní nebyla. Cílem je podle premiérky přispět k rozvoji Afriky a snížit tak migrační tlaky z kontinentu. „Je nutné zaručit právo na to, aby nikdo nebyl nucen emigrovat a přetrhat své kořeny při hledání lepšího života,“ uvedla Meloniová.
Meloniová dnes některé detaily plánu odhalila. „Matteiho plán může počítat s počátečními prostředky ve výši 5,5 miliardy eur mezi půjčkami, dary a garancemi,“ řekla s tím, že část prostředků půjde z italských klimatických programů. Za priority označila podporu vzdělání, efektivnější zemědělství, lepší přístup k pitné vodě a energiím. První projekty by se mohly uskutečnit v Tunisku, Maroku či Pobřeží slonoviny.
S prioritami souhlasil předseda komise Africké unie Moussa Faki, podle kterého však Itálie obsah plánu s africkými zeměmi předem neprojednávala. „Afrika je svolná k tomu diskutovat o obsahu a uvedení v činnost (plánu),“ uvedl šéf komise Africké unie, který zdůraznil, že jeho kontinent nežebrá o pomoc.
Meloniová čelí kritice, že v loňském roce do Itálie připlulo o 50 procent více migrantů než v roce 2022. Když byla v opozici, označovala za viníky nelegální migrace příliš měkký postup vlád a údajné plány na nahrazení původního italského obyvatelstva.
Italská opozice kritizuje i dnešní setkání jako pouhou vládní propagandu. Podle ní Matteiho plán nepřináší nic nového. „Konkrétním cílem (plánu) je využití afrických přírodních zdrojů, ropy, plynu a další surovin, což vede k dopadu na životní prostředí, korupci, chudobě, nestabilitě, konfliktům a v konečném důsledků nárůstu migračních toků,“ uvedli členové zahraničních výborů Sněmovny a Senátu z opozičního Hnutí pěti hvězd.