Článek
Přes tři tisíce lidí žijících v městečku Grindavík na poloostrově Reykjanes na jihozápadě Islandu dostaly pokyn k evakuaci. Podle vědců se pod povrchem k městu blíží velké množství magmatu a není vyloučeno, že se dostane na povrch.
V posledních týdnech oblastí rovněž otřáslo několik tisíc zemětřesení. V posledním zhruba dni dosahovala zemětřesení síly až kolem 5 magnituda.
The seismic activity map of Iceland right now is...jaw-dropping.
— Dr Robin George Andrews 🌋☄️ (@SquigglyVolcano) November 11, 2023
These are quakes that have happened in just the last 6 hours. The Reykjanes Peninsula is smothered in thousands of small quakes and some mid-magnitude ones.
That's what happens when rising magma breaks rocks. pic.twitter.com/cia8wdC7Ad
Poloostrov Reykjanes byl podle BBC do roku 2021 dlouhých 800 let vulkanicky zcela klidný, před dvěma lety ale došlo k erupci sopky Fagradalsfjall. Od té doby v této neobydlené oblasti dochází nejméně k jedné erupci za rok.
Tentokrát by nicméně podle tamních úřadů podzemní tunel s proudícím magmatem mohl dojít až k městu Grindavík, nebo už je dokonce pod ním. Úřady nicméně obyvatele při hlášení výzvy k evakuaci uklidňovaly, že nejde o „nouzovou evakuaci“ a na opuštění města mají lidé dost času.
„Bezprostřední nebezpečí nehrozí, evakuace je především preventivní a hlavním záměrem je zajistit bezpečnost všech obyvatel Grindavíku,“ stálo v prohlášení podle BBC.
Island leží na hranici tektonických desek a se zhruba 30 aktivními sopkami patří mezi vulkanicky nejčinnější místa na světě. Naposledy na ostrově k erupci došlo letos v červenci, když lávu začala chrlit sopka Litli-Hrútur.