Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V sobotu je to právě čtvrt roku od teroristického útoku v moskevském koncertním sále Crocus City Hall. Největší teroristický útok od roku 2004 si vyžádal 145 lidských životů – islamističtí ozbrojenci zahájili palbu z automatických zbraní na návštěvníky koncertu rockové skupiny Picnic, poté budovu zapálili.
Ve středu oznámila tisková služba moskevského městského soudu prodloužení vazby čtyřem domnělým pachatelům – Aminchonu Islomovovi, Dilovaru Islomovovi, Isroilovi Islomovovi a Ališeru Kasimovovi. Jejich odvolání nevyhověla. Všichni muži středoasijského původu jsou vedeni v registru teroristů a extremistů, dodala tisková služba soudu.
Server News.ru s odkazem na populární zpravodajský kanál Mash napsal, že všichni obžalovaní jsou i nadále drženi na samotkách moskevské vazební věznice Lefortovo. Ta je proslulá svými tvrdými podmínkami. Dozorci údajně zvažovali přemístit je do prostornějších cel, ale tento nápad zamítli „kvůli obavám, že by je ostatní vězni zlynčovali“.
Cesta z Turecka
Všichni obžalovaní byli obviněni ze spáchání trestného činu podle odstavce „b“ části tři článku 205 Trestního zákoníku Ruské federace (teroristický útok organizované skupiny, který měl za následek smrt osoby). Budou-li shledáni vinnými, čeká je trest doživotního vězení.
Terorismus podle Kremlu
Přečtěte si, koho ruský režim považuje za teroristy:
Navzdory tomu, že se k útoku přihlásila organizace Islámský stát, respektive Islámský stát – Chorásán (ISIS-K), trvají Rusové i nadále na ukrajinské lince. Bezprostředně po vraždění Moskva obvinila z útoku právě Ukrajinu, proti níž vede od února 2022 dobyvačnou válku.
Na konci května upřesnil současný stav vyšetřování šéf ruské Federální služby bezpečnosti (FSB) Alexander Bortnikov: „V současné době zjišťujeme celý okruh osob zapojených do zločinu. Bylo již zadrženo více než 20 osob včetně přímých pachatelů a spolupachatelů,“ citovala ho agentura RIA Novosti. Dva ze čtyř účastníků útoku na koncertní sál dorazili do Ruska z Turecka krátce před útokem, upřesnil Bortnikov.
Přípravu, financování i stažení teroristů po útoku podle něj organizovala skupina Vilayat Chorásán, která působí na afghánsko-pákistánském pomezí.
Poté ale zopakoval obvinění Ukrajinců: „Na konci útoku dostali teroristé jasný příkaz k přesunu k ukrajinské hranici, kde bylo na této straně připraveno ‚okno‘. Ukrajinská vojenská rozvědka přímo souvisela s teroristickým útokem na radnici Crocus,“ tvrdí.
Ukrajinské úřady jakoukoliv účast na teroristickém útoku v Moskvě jednoznačně odmítly.
Turecké tajné služby zabránily dalšímu útoku
Teroristická organizace islámský stát – Chorásán neměla v úmyslu zůstat jen u útoku na koncertní sál. Jak napsal před několika dny turecký deník Hürriyet, zabránila Moskva jejímu dalšímu útoku, jehož terčem se mělo stát přeplněné obchodní centrum v Moskvě. Ruské úřady před ním varovaly turecké tajné služby. „Turecké zpravodajské služby zabránily tomuto druhému velkému teroristickému útoku tím, že kontaktovaly Moskvu,“ řekla publicistka Hande Fırat.
Turecké tajné služby dlouhodobě monitorují buňku Vilayat Chorásán sídlící v Turecku, která se na konci ledna podílela na útoku na katolický kostel Panny Marie v Istanbulu. K němu došlo ráno 28. ledna. Dva maskovaní útočníci zahájili během modlitby palbu na farníky. V důsledku toho zemřel jeden člověk. K odpovědnosti za útok se rovněž přihlásila teroristická organizace Islámský stát.
V souvislosti se střelbou v Istanbulu bylo zadrženo 60 lidí, 26 z nich bylo vyhoštěno z Turecka. Policisté zjistili, že pachatelé přijeli do kostela v autě s polskou SPZ. Mužem, který střílel, měl být 37letý rodák z Tádžikistánu, jenž má ruské občanství.