Článek
Islamistické palestinské organizace v Pásmu Gazy podle prohlášení hnutí Hamás nehodlají jednat o „vězních či výměnných dohodách“, dokud Izrael zcela nezastaví vojenské operace. Desítky rukojmích unesených z Izraele drží v Pásmu Gazy kromě Hamásu také jeho spojenec Palestinský islámský džihád.
Hamás v prohlášení podle agentury Reuters hovoří o „palestinském národním rozhodnutí“. Hamás nicméně vládne pouze na jednom ze dvou palestinských území. Západní břeh Jordánu spravuje Palestinská autonomie, která se na jednáních o rukojmích nepodílí.
Ozbrojenci hnutí Hamás unesli více než 200 lidí z Izraele během útoku, který provedli 7. října. Propuštění několika desítek z nich bylo výsledkem jednání zprostředkovaných Spojenými státy, Katarem a Egyptem v rámci týdenního klidu zbraní na konci listopadu.
Nová dohoda mezi znepřáteleným židovským státem a hnutím Hamás se však podle diplomatických zdrojů nyní jeví jako nepravděpodobná. Média v uplynulých dnech informovala o cestě šéfa americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Williama Burnse do Varšavy, kde měl jednat s katarským premiérem Muhammadem bin Abdar Rahmánem Sáním a šéfem izraelské zpravodajské služby Mossad Davidem Barneou. V Egyptě zase o vývoji války vedl rozhovory lídr Hamásu Ismáíl Haníja. Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby jednání označil za „velmi vážná“.
Izrael nicméně, alespoň v politických prohlášeních, zastává podobně nekompromisní pozici jako Hamás – premiér Benjamin Netanjahu řekl, že „likvidace Hamásu, propuštění rukojmích a odstranění hrozby z Gazy“ jsou nadále hlavními vojenskými cíli Izraele. Podle Netanjahua každý, kdo si myslí, že (Izrael) přestane, dokud tyto cíle nenaplní, je mimo realitu.