Článek
Irský premiér Simon Harris utnul měsíce spekulací a oznámil svůj záměr uspořádat předčasné parlamentní volby.
„Doufám, že 29. listopadu bude v této zemi volebním dnem,“ řekl ve středu večer v rozhovoru pro televizi RTÉ. Ještě předtím je ale nutné rozpustit dolní komoru parlamentu, a to nejpozději v pátek.
Jak napsala agentura Reuters, Harris chce využít současné přízně Irů. Jeho strana Fine Gael by podle posledního průzkumu agentury Irish Polling Indicator získala 24,5 procenta hlasů, tři procentní body na ni ztrácí koaliční Fianna Fáil.
Současná vládní koalice dvou kdysi odvěkých rivalů je u moci od roku 2020. Na spolupráci se partaje dohodly, byť v kampani něco takového dlouhodobě vylučovaly.
Třetí vzadu
Názor změnily, aby zabránily vládě levicově-nacionalistické strany Sinn Féin, která tehdejší volby vyhrála.
Sinn Féin v současné podobě vznikla v 70. letech jako „politická odnož“ teroristické organizace IRA a v jejímž volebním programu je mimo jiné i sjednocení irského ostrova.
V průzkumech si dlouhodobě udržovala výrazné vedení – podle serveru Politico měla ještě v létě 2022 podporu okolo 35 % –, pak ale přišel strmý pád a v červnových volbách do Evropského parlamentu získala pouhých 11 % hlasů.
Sinn Féin se nicméně povedlo zabránit politické smrti a momentálně v průzkumech dosahuje okolo 20 procent. S tímto výsledkem by ale nejspíš znovu putovala do opozice.
Podle serveru Irish Times je tak nyní nejpravděpodobnějším scénářem pokračování současné koalice, v níž jsou kromě dvojice centristických stran i Zelení.
Updated @IrishPollingInd estimates:
— Irish Polling Indicator (@IrishPollingInd) November 4, 2024
FG: 24.5% [23–26.5]
FF: 21.5% [19.5–23]
Ind/Oth: 18.5% [17–20.5]
Sinn Féin: 18.5% [17.5–20]
SD: 4.5% [3.5–5.5]
LAB: 4.5% [3.5–5]
GP: 4%[3.5–5]
AU: 2%[1.5–2.5]
S-PBP: 2% [1.5–2]
➡️ https://t.co/5RAO01ZBAh pic.twitter.com/U8qJPSrGzm
Tiktokový premiér
Vláda má již třetího premiéra. Zatímco první výměna v křesle byla plánovaná – Fine Gael a Fianna Fáil se na ní dohodly už po volbách –, druhá přišla nečekaně, když odchod z čela vlády i strany oznámil Leo Varadkar.
„Měl jsem tu čest sloužit jako veřejný činitel po 20 let, z toho třináct jako člen kabinetu, sedm jako předseda strany a většinu z toho jako taoiseach (irský premiér). Byly to nejvíce naplňující léta mého života,“ řekl koncem března. Rezignace přišla poté, co Irové v referendu jasně odmítli vládou navrhované změny ústavy.
Postu se poté chopil teprve 37letý Simon Harris, který se tak stal nejmladším premiérem v historii Irska. Harris se těší vysoké popularitě – díky svému využívání sociálních sítí si vysloužil přezdívku „tiktokový premiér“.
Podle serveru Irish Times zvyšuje šance na pokračování vládní koalice v současném složení i úterní vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA.
Voliči by podle serveru mohli být ve svém rozhodování poháněni strachem ze změny a u volebních uren by tak mohli vyjádřit podporu současným vládním stranám k zajištění větší stability ostrovního státu.