Článek
Vládnoucí středopravé strany získaly v irských volbách celkem 86 ze 174 parlamentních křesel, k většině potřebovaly o dvě více. Vítězem voleb se stala se 48 křesly Fianna Fáil vedená expremiérem Micheálem Martinem. Fine Gael v čele se současným premiérem Simonem Harrisem získala 38 mandátů, o jeden méně než levicově nacionalistická strana Sinn Féin, která prosazuje sjednocení Irska s britským Severním Irskem.
„Lidé promluvili, teď je na nás, abychom se pustili do práce,“ komentoval výsledky Martin, který je považován za hlavního uchazeče o premiérské křeslo.
Spolupráci se Sinn Féin kvůli dlouholetým neshodám na směřování země vládní strany vylučují. Podle irských novinářů je reálnou možností, že osloví některou z levicových formací, tedy sociální demokraty nebo labouristy, kteří mají po 11 mandátech. Mohou ovšem také přesvědčit ke spolupráci několik nezávislých poslanců.
Předvolební kampani v zemi s bezmála 5,5 miliony obyvatel dominovaly životní náklady v čele s cenou bydlení, silným motivem byla také migrace. Irsku se vyhnul trend z řady dalších evropských zemí, kde v poslední době ve volbách neuspěly vládní strany a posílily populistická či nacionalistická uskupení. Účast dosáhla 59,7 procenta, což je podle BBC nejnižší číslo za posledních 100 let.