Hlavní obsah

Íránským Bandar-Abbásem otřásla exploze, úřady hlásí čtyři mrtvé

Foto: Anas-Mohammed, Shutterstock.com

Příčina výbuchu není v současné době známa (ilustrační fotografie).

aktualizováno •

V přístavu jihoíránského města Bandar-Abbás vybuchlo několik kontejnerů. Média informují o 561 zraněných. Na místě se snaží hasiči požár uhasit.

Článek

Přístavem u íránského města Bandar-Abbás dnes otřásla mohutná exploze, která si podle íránské státní televize vyžádala nejméně čtyři mrtvé a 561 zraněných. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.

Jeden z místních činitelů podle agentury Reuters íránské státní televizi řekl, že vybuchlo několik kontejnerů v přístavu Šahíd Radžáí, který leží západně od města Bandar-Abbás. Reportér polooficiální agentury Fars uvedl, že se tak stalo v prostoru pro skladování síry, také další zdroje hovořily o skladu chemických látek. Hasiči tam stále bojují s požárem. Na místě, kde byla zcela zničena jedna z budov, zasahovala také řada záchranářů, nasazen byl i vrtulník a zdravotnická loď.

Záběry na sociálních sítích ukazují následky výbuchu, který rozbil okna v několikakilometrovém okruhu. Je na nich vidět hustý oblak dýmu vycházející z místa exploze.

Agentury krátce po explozi informovaly o několika zraněných, jejich počet pak ale rychle rostl. Po poledni SELČ polooficiální íránská tisková agentura Tasnim psala nejméně o 195 zraněných, anglickojazyčná verze státní televize Press TV odpoledne informovala už o 561. Kolik lidí je zraněno vážně, zatím íránská média neuvedla. Velká část zraněných ale byla převezena do nemocnic. Úřady žádají obyvatele, aby darovali krev.

Bandar-Abbás má zhruba 690.000 obyvatel a leží u Hormuzského průlivu, který je klíčový pro přepravu ropy z Perského zálivu. Zasažený přístav, kterým ročně projde přes 70 milionů tun zboží, je určen především pro nákladní kontejnerovou dopravu. Jeho součástí jsou ale také ropné nádrže a další petrochemická zařízení.

Jak podotýká agentura AP, průmyslové nehody se v Íránu stávají opakovaně, zejména ve stárnoucích ropných zařízeních, která se v rámci mezinárodních sankcí potýkají s nedostatkem dílů. Tentokrát však íránská státní televize vyloučila, že by exploze souvisela s energetickou infrastrukturou.

Aktualizace: Doplnili jsme informaci o možné příčině výbuchu a kontext.

Doporučované