Článek
Íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí při příležitosti výročí islámské revoluce z roku 1979 udělil milost desítkám tisíc vězňů, uvedla ČTK. Jsou mezi nimi i lidé uvěznění po nedávných protestech. Někteří vězni mají podle agentury DPA trest zmírněný, na jiné se vztahuje amnestie.
Při represích proti vlně protestů, která zemi zasáhla po smrti mladé Íránky kurdského původu, bylo zabito více než 500 demonstrantů, okolo 20 000 dalších lidí bylo uvězněno. Podle íránské justice byli nejméně čtyři lidé oběšeni.
Mahsá Amíníová zemřela loni v září poté, co ji zadržela mravnostní policie kvůli údajně nedostatečně zakrytým vlasům. Kvůli protestům, které zasáhly celou zemi, se politické vedení Íránu dostalo pod nebývalý tlak a do nejhlubší krize za poslední desítky let.
„Vězni, kteří nejsou obviněni ze špionáže pro zahraniční agentury, přímého kontaktu se zahraničními agenty, úmyslné vraždy a ublížení na zdraví, ničení a žhářství státního majetku nebo nemají soukromého žalobce, budou omilostněni,“ uvedla státní agentura IRNA.
Z Íránu
Mladík s dívkou se nechali natočit při tanci u teheránské Věže svobody (Azádí), jedné z nejznámějších staveb v íránské metropoli. Dívka neměla zakryté vlasy.
Íránská skupina pro lidská práva se sídlem v Norsku tento týden uvedla, že nejméně stovce zadržených protestujících hrozí tresty smrti. Amnesty International kritizovala íránské úřady za to, co nazvala „fingovanými procesy, jejichž cílem je zastrašit účastníky lidového povstání, které otřáslo Íránem“.
Evropská unie a Británie kvůli brutálnímu potlačování protivládních protestů schválily na konci ledna proti Íránu novou vlnu sankcí. Evropská unie také podle některých médií prověřuje právní možnosti, jak označit Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci.
Írán je považován za autokratickou zemi. Nejvyšší vůdce Alí Chameneí má značnou politickou a náboženskou moc. Politický systém země se vyznačuje nedostatkem demokratických kontrolních mechanismů.