Článek
Íránská středoškolačka Parmis Hamnavaová se provinila tím, že roztrhala fotografii ajatolláha Ruholláha Chomejního. Do její školy ve městě Iranšahr v provincii Sistan a Balúčistán vešla policie, aby studentům zkontrolovala učebnice. Poté, co policisté v dívčině knížce našli roztrhaný snímek Chomejního, ji ubili k smrti, informovala lokální tisková agentura Haalvaš spolu s tamními lidskoprávními aktivisty. Dívku bili před očima jejích spolužáků, zraněním později podlehla v nemocnici.
Policisté měli podle deníku The Jerusalem Post nutit rodinu a učitele zabité dívky, aby o incidentu nemluvili s novináři, dokud nedostanou její tělo k pohřbu.
K násilí sáhl íránský teokratický režim i v řadě dalších míst, zejména na univerzitách, které se v posledních týdnech staly hlavním dějištěm protestů. Server Iranwire popisoval zásah jednotek Basídž na univerzitě Azad na severu Teheránu, kde bezpečnostní složky rozháněly demonstraci pomocí obušků a slzného plynu. Mnozí studenti byli zranění, desítky protestujících basídžové zatkli.
Protirežimní protesty v Íránu
Bojují proti vládnoucímu režimu v Íránu, a bezpečnostní složky se je proto rozhodly zavřít. Všechny skončily na nechvalně proslulém a hrozivém oddělení teheránské věznice Evín. Jejich příběhy přiblížila jedna z nich.
Smrt mladé Íránky vyvolala rozsáhlé protesty i mezinárodní kritiku. Jak vypadal začátek protestů a jak velká je to výzva pro íránskou vládu?
Za mříže se v neděli dostal i známý íránský raper a odpůrce režimu Tomadž Salehí, který se údajně snažil na jihozápadě země překročit hranice. Raper měl problémy s režimem už v minulosti kvůli svým textům odsuzujícím represe a nespravedlnost panující v zemi. V září 2021 byl zatčen ve svém domě v Isfahánu za údajnou propagandu vůči režimu a útoky na jeho vedení. Později byl propuštěn, jeho věznění odsoudili nejen jeho fanoušci, ale i lidskoprávní organizace.
Pomoc Hizballáhu?
Pomoci íránskému režimu v potírání protestů by měli bojovníci šíitského hnutí Hizballáh. Alespoň to vyplývá z tajného dokumentu, který v pondělí unikl na sociální sítě. Jeho pravost nelze ověřit, údajně ale jde o příkaz šéfa Hizballáhu Hasana Nasralláha vyslat do Teheránu na 9500 bojovníků hnutí.
Document allegedly leaked from Hezbollah’s Nasrallah 2 weeks ago stating unit 133 (for street presence in #Iran) and unit 910 (special foreign operations) will be sent to Iran to defend the Islamic regime. The total number of these forces is 9500 people.
— Mitchell Y (@info15661812) October 31, 2022
#IranRevolution pic.twitter.com/FZsSqCKEwu
Dokument je ze 14. října 2022, v hlavičce má označení „tajné a naléhavé“. Na pomoc režimu v Teheránu má podle něj odjet jednotka 133 a jednotka 910, která je pověřena speciálními operacemi v zahraničí.
Írán se tyto spekulace snaží rozptýlit. Státem kontrolovaná agentura Fars, která má blízko k Revolučním gardám, je označila za nesmysl. „Takové řeči se objevují, kdykoli někdo slyší, že represivní složky mluví na shromážděních s arabským přízvukem,“ napsala agentura podle izraelského serveru The Jerusalem Post.
Web už jen tuhle reakci považuje za důkaz, že se íránské vedení obává reakce veřejného mínění, a přiznání, že se zpráva šíří i mezi Íránci. Na zprávy zveřejněné v zahraničí by totiž režim nepotřeboval reagovat.