Článek
Cena za vraždu? 200 000 dolarů (přes 4,5 milionů korun). Taková byla dohoda mezi důstojníkem jednotek Kuds (elitní součást Íránských revolučních gard, pozn. red.) a pašerákem drog Agilem Aslanovem, který měl zabít známého rabína Šneora Segala.
Deníku The Washington Post to sdělily zdroje z bezpečnostních složek s tím, že během schůzky, odehrávající se loni na podzim, předal důstojník Aslanovovi rabínovu fotografii.
Plán ale zmařily ázerbajdžánské tajné služby, které zatkly Aslanova i jednoho místního komplice. Kromě vraždy měli zločinci zaútočit i na vzdělávací centrum. Nyní oba muži čelí obvinění z terorismu.
Segal americkému listu řekl, že se o chystaném spiknutí i zatčení dvou podezřelých dozvěděl z tisku. V Ázerbájdžánu se dosud cítil bezpečně: „Žijeme zde mírumilovně. Chodím tady po ulicích a necítím žádný strach.“
Plánované atentáty po celém světě
Írán používá taktiku cílených atentátů proti Židům nebo proti osobnostem íránského exilu už dlouho, po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října 2023 ale útoky narostly. Fakt, že Íránci k nim používají osoby z podsvětí, které jsou schopny si samy pořídit zbraně, jim dává jistou možnost se od plánovaných vražd distancovat.
Německá prokuratura obvinila Írán z toho, že použil v roce 2023 zločince k útokům na synagogy a školu. V březnu 2024 zatkla policie v Peru Íránce, který byl údajně členem jednotek Kuds, a dva místní komplice kvůli spiknutí s cílem zaútočit na izraelského občana žijícího v této jihoamerické zemi.
Minulý měsíc pak americká porota usvědčila Rafata Amirova a Polada Omarova ze spiknutí s cílem zabít íránsko-americkou novinářku a aktivistku Masih Alinejadovou. Íránské islámské revoluční gardy (IRGC) nabídly oběma mužům zapojeným do ruské zločinecké skupiny 500 000 dolarů za vraždu Alinejadové v její rezidenci v Brooklynu. V září by si měli pachatelé vyslechnout trest, hrozí jim až doživotní vězení.
Had a pleasure hosting Chief Rabbi Shneor Segal of Azerbaijan - discussing similarities and differences between the Ashkenazi community of Türkiye🇹🇷 and of Azerbaijan🇦🇿 pic.twitter.com/bKQGMv7A2i
— Rabbi Mendy Chitrik (@mchitrik) May 3, 2023
Stranou íránských podvratných operací není ani Velká Británie. Generální ředitel MI5 Ken McCallum ve své loňské zprávě o hrozbách národní bezpečnosti vůči Spojenému království prozradil, že od ledna 2022 bojovaly úřady s dvaceti Íránem podporovanými spiknutími zaměřenými na občany a obyvatele Spojeného království. I zde Íránci používali prostředníky z prostředí zločinu.
Dle Mezinárodního centra boje proti terorismu (ICCT) začal Írán verbovat zločince pro své vnější operace po nezdařeném pumovém útoku v Paříži v roce 2008. Mezi zatčenými byl tehdy i diplomat, což vedlo Íránské revoluční gardy ke změně taktiky. O tom, že své operace provádějí prakticky po celém světě, svědčí i tato interaktivní mapa z dílny Washington Institut.
V Ázerbájdžánu, který nemá s Íránem právě dobré vztahy, přitom nešlo o první Íránci plánovaný atentát. Už v roce 2023 někdo postřelil zákonodárce Fazila Mustafu, který ale útok přežil. Vyšetřovatelé později došli k závěru, že Mustafa měl být popraven za kritiku Íránu za jeho údajné podněcování náboženských střetů a rozdělení Ázerbájdžánu.
Mustafa řekl, že vrahové měli jednat na rozkaz „vysoce postavených duchovních“ v Íránu a že za to dostali peníze. Loni bylo pět pachatelů odsouzených za pokus o vraždu státníka k různým trestům, od čtyř let vězení až po doživotí.