Článek
Dva roky poté, co Íránem otřásly protesty proti přísným pravidlům oblékání, přijal tamní parlament nový zákon o cudnosti a pravidlech nošení hidžbábu. Zatím ho schválila Rada dohlížitelů, která prověřuje, jestli jsou zákony v souladu s ústavou a islámským právem. Informoval o tom web americké stanice CNN.
Aby zákon vstoupil v platnost, musí jej nyní podepsat prezident Masúd Pezeškján. On sám ho sice kritizuje, ale přiznává, že má jen omezený prostor ho zablokovat, protože jeho podpis je spíš ceremoniální záležitostí.
„Podle mého názoru je zákon o hidžábu, který musím implementovat, vágní. Neměli bychom dělat nic, co by narušilo harmonii a empatii společnosti. Musíme o této otázce mluvit a komunikovat,“ napsal na sociální síti X politik, který se do prezidentského úřadu dostal s reformistickým programem letos v létě.
Nová legislativa by zavedla nové, přísnější tresty za porušení předpisů o nošení hidžábu a nevhodném oblékání mužů i žen.
Nevhodné oblečení je definováno různými způsoby, od nahoty a neskromného oblékání až po nesprávné nošení hidžábu. U žen se jedná o nošení těsného oblečení a oblečení, které odhaluje tělo pod krkem, nad kotníky a nad předloktími. Pro muže je zakázáno jakékoliv odhalování pod hrudníkem a nad koleny, ale i ramen.
Zákon také zavádí systém pokut a omezení s finančními sankcemi, a to i za prvotní přestupky. Za opakované porušení by hrozily tresty jako vězení, zákaz cestování a omezení týkající se řízení motorových vozidel, obnovy pasu a dokonce i přístupu na internet.
Majitelům podniků, kde pravidla oblékání nebudou dodržovat zákazníci, bude hrozit finanční postih nebo dokonce trest odnětí svobody či zákaz cestování.
Zatím by podle informací CNN měla opatření fungovat v tříletém zkušebním provozu.
Před dvěma lety v Íránu zemřela teprve dvaadvacetiletá dívka Mahsá Amíníová v důsledku surového zacházení ze strany íránských policistů poté, co byla na veřejnosti spatřena bez tradičního hidžábu. Její smrt vyvolala protesty po celém světě i v samotném Íránu. Jednalo se o největší vlnu demonstrací na území Íránu od roku 2009.