Článek
Íránské úřady zadržely švédského občana, kterého podezřívají ze špionáže pro Izrael. V sobotu o tom informovala íránská státní agentura IRNA, další podrobnosti o zatčeném ani datu jeho zadržení ale nesdělila. Mezi Íránem a Švédskem se zvýšilo diplomatické napětí, když soud ve Stockholmu odsoudil k doživotí bývalého íránského vězeňského zřízence za popravu politických odpůrců režimu, uvedla agentura Reuters.
Íránské tajné služby podle agentury IRNA sledovaly zadrženého delší dobu. Do Íránu cestoval opakovaně a vydával se na místa, která jsou mimo obvyklé turistické trasy. Podnikal také cesty do Izraele a na okupovaná palestinská území. Další podrobnosti ale úřady nesdělily.
Švédské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters později sdělilo, že jde o případ zadržení, o kterém informovalo už v květnu. Ministerstvo vývoj případu sleduje. Muže íránské úřady zatkly krátce poté, co Stockholm vydal bezpečnostní varování před cestami do blízkovýchodní země.
V roce 2017 dostal trest smrti za špionáž íránský lékař se švédským občanstvím Ahmadreza Džalálí. Poprava ale pravděpodobně ještě nebyla vykonána.
Vztahy mezi Íránem a Švédskem jsou napjaté kvůli případu bývalého íránského vězeňského zřízence Hamída Núrího. Ten byl zadržen v roce 2019 na stockholmském letišti a v polovině července ho švédský soud poslal na doživotí do vězení kvůli mučení a popravě tisíců politických oponentů íránské vlády z roku 1988. Tehdy mohlo být v Íránu na vládní příkaz popraveno až 5000 lidí, uvedla organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.
Írán v souvislosti s rozsudkem povolal do vlasti svého velvyslance ve Stockholmu. Teherán označil rozsudek za politicky motivovaný a bez právní platnosti.
Írán drží ve vězení více občanů západních zemí, včetně evropských. Podle diplomatů je Teherán používá jako nástroj nátlaku. Mezi zadrženými v poslední době jsou například dva francouzští turisté či polský vědec.