Hlavní obsah

Írán začal do útoků proti Izraeli nasazovat skupiny, které stály v pozadí

Foto: mohammad kassir, Shutterstock.com

Členové libanonského Hizballáhu. Možnosti radikálního hnutí jsou omezené v důsledku izraelských úderů a pozemní invaze, které se soustředí na jeho infrastrukturu.

Data analytiků naznačují, že milice v Sýrii, Iráku a Jemenu by se mohly stát cílem Izraele, který zvažuje odvetu proti Teheránu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Irácké milice napojené na Írán provedly v posledních dvou a půl týdnech přibližně 40 útoků na Izrael prostřednictvím raket a dronů. Napsal to britský deník The Guardian s odkazem na data shromážděná americkým think-tankem Washingtonský institut. List mluví o nejnovější eskalaci v konfliktu, který se projevuje napříč Blízkým východem.

Útoky začaly už v říjnu minulého roku, kdy v důsledku teroristického útoku hnutí Hamás proti Izraeli začala válka v palestinském Pásmu Gazy. Statistika ale ukazuje jejich prudký nárůst poté, co Izrael 27. září zabil vůdce libanonského radikálního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha.

Hizballáh, který byl založen před více než 40 lety s íránskou podporou, je stěžejní částí tzv. íránské osy odporu. K té patří i Hamás, ale i ten je po více než roce války s Izraelem oslaben.

Teherán se ve snaze udeřit na židovský stát, vůči kterému je dlouhodobě nepřátelský, obrátil na své novější spojence.

„Počet raket a dronů vypálených z Iráku na Izrael prudce vzrostl. Eskalovali útoky, aby demonstrovali svou podporu Hizballáhu,“ řekl Michael Knights, analytik Washingtonského institutu, který sleduje aktivity milic v Sýrii, Iráku a Jemenu.

Foto: Seznam Zprávy

Osa odporu pokrývá značnou část Blízkého východu.

Rakety vypálené z Iráku podle něj naznačují, že Írán nevyužívá své spojence jen k tomu, aby se vzájemně podporovali ve válce v Izraeli, ale zároveň podněcuje k soutěži mezi nimi navzájem.

„Milice v Iráku nejsou tak schopné jako Hizballáh a nejsou tak fanatické jako Húthíové (jemenští povstalci napojení na Írán, pozn. red.), takže se tak trochu obávají, že je ostatní frakce v Ose zastíní,“ uvedl Knights.

Analytici naznačují, že proíránské frakce v Sýrii, Iráku a Jemenu, odkud Húthíové vypálili rakety na Izrael a zároveň útočili na lodní dopravu v Rudém moři, se všechny mohou stát cílem Izraele. Ten stále plánuje odvetu za masivní íránský raketový útok na Izrael z 1. října.

Izrael v uplynulém roce podnikl desítky leteckých úderů a alespoň jeden větší pozemní útok v Sýrii. Militantní skupiny podporované Íránem se také snaží rozšířit a chránit klíčové zásobovací trasy, kterými plynou dodávky pro Hizballáh.

Neangažuje se armáda ani síly OSN

Navzdory přítomnosti dalších vojenských sil v Libanonu zůstává současný konflikt omezený na střet mezi Izraelem a Hizballáhem. Síly OSN nemají mandát do války vstupovat, pozice libanonské armády je složitější.

Doporučované