Článek
Walczakovo propuštění potvrdilo polské ministerstvo zahraničí. Podle Univerzity Mikuláše Koperníka v Toruni, kde biolog působí, byl Walczak zadržen v září 2021.
„Dosažení tohoto cíle bylo jednou z priorit polské diplomatické a konzulární služby v loňském roce,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. O věci vyjednával se svým íránským protějškem osobně polský ministr zahraničí Zbigniew Rau, dodalo prohlášení.
Poprava údajného špiona
Írán v sobotu informoval, že popravil muže s britským a íránským občanstvím, který byl obviněn ze špionáže. Podle Londýna, který dlouho naléhal na mužovo propuštění, šlo o „politicky motivovaný čin barbarského režimu“.
Loni v červenci íránská státní televize oznámila, že Revoluční gardy zatkly několik cizinců za činy, které zahrnovaly odebírání vzorků hornin v jižní provincii Kermán, když v oblasti probíhaly raketové testy. Jedním z nich podle televize byl i Walczak.
Írán zadržuje řadu lidí ze západních zemích, někteří z nich mají i íránské občanství. Analytici se domnívají, že Teherán zadržené cizince používá k nátlaku při diplomatických jednáních. V březnu Teherán propustil dvě osoby s íránským a britským občanstvím. Londýn krátce poté ohlásil splacení starého dluhu ve výši zhruba 400 milionů liber (necelých 11 miliard korun).
Írán v sobotu oznámil také popravu muže s britským a íránským občanstvím, který dříve pracoval pro íránské ministerstvo obrany a byl obviněn ze špionáže. Odsouzený Alíreza Akbarí, který obvinění odmítal, byl oběšen navzdory mezinárodním protestům proti vynesenému rozsudku trestu smrti. Popravu odsoudil britský premiér Rishi Sunak či Spojené státy. Zpravodajský server BBC tento týden zveřejnil zvukový vzkaz, na němž odsouzený uvádí, že jeho přiznání bylo vynucené mučením.