Hlavní obsah

Írán navrhl jednání s evropskými signatáři jaderné dohody, tvrdí diplomaté

Foto: Hamara, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Irán chce jednat s evropskými státy, které podepsaly jaderné dohody z roku 2015. Mohlo by se tak stát už v pátek v Římě. Snaží se navázat na rozhovory o jaderných zbraních s USA, Ruskem a Čínou.

Článek

Írán navrhl jednání s evropskými signatáři jaderné dohody z roku 2015, napsala agentura Reuters s odkazem na čtyři nejmenované diplomaty. Schůzka by se podle nich mohla uskutečnit tento pátek v Římě před dalším nepřímým jednáním Íránců s Američany.

Teherán se snaží navázat na jaderná jednání se Spojenými státy, která v sobotu pokračovala v Ománu, a na rozhovory s Ruskem a Čínou z minulého týdne. Ománští představitelé uvedli, že nové kolo americko-íránských rozhovorů by se mohlo uskutečnit 3. května v Evropě.

Islámská republika v roce 2015 podepsala se Spojenými státy, Evropskou unií, Británií, Francií, Německem, Ruskem a Čínou dohodu, známou pod zkratkou JCPOA, která měla omezit íránský jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. USA od dohody za první vlády prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018 odstoupily a sankce proti Íránu obnovily. Írán posléze přestal dohodu dodržovat a začal obohacovat uran na úroveň, která ho přibližuje k možné výrobě jaderné zbraně. Teherán přesto dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům.

Trump nyní opakovaně hrozí Íránu použitím vojenské síly, pokud se nepodaří rychle dosáhnout nové dohody. Spojené státy požadují, aby islámská republika na základě dohody zcela zastavila obohacování uranu a přestala tuto surovinu dovážet. Teherán naopak uvedl, že je ochoten jednat o určitém omezení svých jaderných zbraní, ale že ukončení programu obohacování uranu nebo odevzdání těchto zásob patří mezi „červené linie, které nemohou být při jednáních ohroženy“.

Doporučované