Článek
Írán uzavřel dohodu o nákupu víceúčelových stíhacích letounů Suchoj Su-35 od Ruska, jak uvedla v sobotu íránská státní média. Zpráva potvrzuje další prohloubení armádní spolupráce mezi oběma zeměmi, Rusko totiž používá drony vyrobené v Íránu k útokům na Ukrajině.
„Stíhací letouny Suchoj-35 jsou pro Írán technicky přijatelné a Írán uzavřel smlouvu na jejich nákup,“ citovala podle agentury Reuters iránskou misi v OSN televizní stanice IRIB. Írán neposkytl žádné další podrobnosti transakce, avšak podle zpráv IRIB usiloval o nákup bojových letadel i z několika dalších zemí.
Rusko zatím dohodu nepotvrdilo.
Že Írán už pravděpodobně připravuje místo pro umístění ruských bojových letounů Su-35, odhalila podle listu The New York Times analýza snímků z nově odhalené íránské podzemní letecké základny s názvem „Eagle 44“.
Íránské drony pro Rusko
„Vypátrali jsme pravděpodobné místo, kde se Rusové učí zacházet s íránskými drony,“ uvedlo Rádio Svoboda s odkazem na svůj projekt Donbas Realii.
Podle ruské letecké asociace (UAC) v sobě stíhací letouny Su-35 kombinují kvality moderního stíhacího letounu (dobrá manévrovatelnost, moderní vybavení, vysoká nadzvuková rychlost a velký dolet atd.) a dobrého taktického letounu (široká škála zbraní, které je možno namontovat, a vysoká schopnost přežití v boji).
Spojené státy už dříve vyjádřily znepokojení nad rostoucí vojenskou spoluprací mezi Íránem a Ruskem, přičemž mluvčí Pentagonu John Kirby v prosinci varoval, že Rusko Íránu své bojové letouny pravděpodobně prodá.
Írán přiznal vyslání dronů do Ruska, ale tvrdí, že byly odeslány před loňskou invazí Moskvy na Ukrajinu. Že by ruská armáda na Ukrajině používala íránské bezpilotní letouny Moskva popírá. Existují však četné důkazy o opaku, ukrajinská armáda jich už sestřelila a identifikovala několik.
Íránská letecká flotila není příliš početná, země má pouze několik desítek úderných letadel. Jedná se o ruské tryskáče i stárnoucí americké modely získané před íránskou revolucí v roce 1979. V roce 2018 Írán oznámil, že zahájil výrobu vlastní stíhačky Kowsar pro použití ve svém letectvu. Někteří vojenští experti se domnívají, že jde o kopii stíhacího letounu F-5, který byl poprvé vyroben ve Spojených státech v 60. letech 20. století.