Článek
Ruský prezident Vladimir Putin příští týden navštíví Írán, oznámil Kreml. V Teheránu se sejde s tamním vůdcem a tureckým prezidentem Recepem Tayipem Erdoganem.
Do regionu tak zamíří krátce po americkém prezidentu Joe Bidenovi, který už tento týden navštíví Izrael a Saúdskou Arábii. Očekává se, že tam bude jednat zejména o hrozbě, kterou představuje íránský jaderný program a jeho aktivity v regionu.
Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova bude Putin s Erdoganem i separátně. Turecko se pokouší angažovat v mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou a zároveň se snaží zprostředkovat dohodu o exportu ukrajinského obilí, který komplikuje ruská invaze.
Zpráva o Putinově cestě do Íránu přišla jen krátce poté, co bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan řekl, že se USA domnívají, že se Írán chystá Rusku dodat několik stovek dronů, z nichž některé budou schopny nést zbraně, napsala agentura AP. Rusko by podle něj tyto bezpilotní letouny mohlo použít při své pokračující invazi na Ukrajinu.
„Naše informace naznačují, že se íránská vláda chystá poskytnout Rusku až několik stovek bezpilotních letounů, včetně těch schopných nést zbraně, a to ve zrychleném termínu,“ řekl Sullivan.
USA podle něj také mají informace dokládající, že Írán chystá výcvik ruských sil, při kterém je naučí tyto bezpilotní letouny používat možná již tento měsíc. Zda Teherán Rusku již některé z těchto bezpilotních systému poskytl, podle Sullivana není jasné.
Masivní ruské bombardování Ukrajiny, které mu v posledních týdnech pomohlo upevnit vojenské zisky na východě země, se tak podle Sullivana zřejmě děje na úkor ruských zbrojních zásob.
Sullivan také poznamenal, že Teherán poskytl podobné bezpilotní letouny jemenským rebelům, aby je mohli používat k útokům na Saúdskou Arábii předtím, než se začátkem roku znepřátelené strany dohodly na příměří.
Bezpilotní letouny hrály na Ukrajině zásadní roli na obou stranách konfliktu, převážně pro jejich průzkumnou činnost či možnost odpalování raket na dálku. Ukrajinské síly měly mimořádný úspěch při používání bojových bezpilotních letounů Bayraktar turecké výroby. Spojené státy a další spojenci rovněž dodali Kyjevu mnoho typů menších bezpilotních letounů, píše The Guardian.
„Z našeho pohledu budeme i nadále přispívat k udržení účinné obrany Ukrajiny a rovněž pomůžeme Ukrajincům ukázat, že ruské úsilí o pokus vymazat Ukrajinu z mapy nemůže uspět,“ uvedl Sullivan.
Západní zbraně – zejména dalekonosné dělostřelectvo – „již změnily průběh války“, řekl v pondělí tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov.