Článek
Kde přesně hoří?
Během středy se v oblasti Los Angeles objevily nové požáry, aktivních jich zůstává pět a podle hasičů se o žádném z těch největších nedá říct, že by byl pod kontrolou. Situaci okolo dalších dvou menších se jim ale už podařilo zvládnout.
Největším zůstává požár, který dostal název Palisades. Ten se už v úterý rozšířil nevídanou rychlostí a právě ten sežehl i domy některých celebrit, jako jsou dědička Paris Hiltonová nebo herci Billy Crystal a James Woods. V jeho blízkosti mají domy například i Jennifer Anistonová, Bradley Cooper nebo Tom Hanks.
Ještě v úterý ve 14 hodin místního času jeho plameny ničily oblasti o ploše asi 312 hektarů, o čtyři hodiny později už to byl čtyřnásobek. Ve středu ráno to byly dva tisíce hektarů a aktuálně už pustoší plochu o výměře asi sedmi tisíc hektarů.
Druhý největší je požár s názvem Eaton. I on během středy výrazně rozšířil plochu, od rána do noci se rozrostl z 800 hektarů na 4300. O víc než polovinu se za stejnou dobu rozrostl i požár Hurst, a to asi na 340 hektarů.
Během dne hasiči dostali pod kontrolu dva menší požáry. Objevily se ale zároveň dva nové: Lidia a Sunset. Druhý z nich se objevil v oblasti Hollywood Hills a ohrožuje i ikonický nápis Hollywood.
Celkem tak v okrese Los Angeles hoří asi na 12 tisících hektarech půdy. Pro srovnání: Požár v Českém Švýcarsku v roce 2022 zasáhl asi tisíc hektarů.
Jak vážná je situace?
Velmi. Požáry se už od úterý šíří rychle, kapacity nestačí, podle hasičů je za současných podmínek ani nelze dostat pod kontrolu. Místní politici mluví o tom, že Los Angeles se ve středu ráno (tzn. ve středu pozdě odpoledne středoevropského času) probudilo do jednoho z nejtragičtějších dní ve svých dějinách. Během dne se přitom v oblasti rozhořely další požáry.
Nebezpečí podle šéfa místních hasičů Anthonyho Marroneho hrozí všem obyvatelům okresu Los Angeles. Ten je populačně největší v celých Spojených státech, žije v něm 9,66 milionu lidí, jeho součástí jsou kromě Los Angeles místa jako Long Beach, Santa Monica nebo Malibu.
Hasiči v okrese na událost takového rozsahu nebyli připraveni, přiznává Marrone. „V okrese LA není dost hasičů, aby zvládli čtyři oddělené požáry takového rozsahu,“ vysvětloval předtím, než začalo hořet ještě na dalších místech.
Podle něj by dokázali zvládnout jeden nebo dva velké požáry. „Ale ne čtyři, obzvlášť ne za takto silného větru a nízké vlhkosti,“ dodal Marrone. Dostačující nejsou ani posily, které dorazily ze severu Kalifornie.
Někteří z tisíců hasičů pracují nepřetržitě několik směn. Problém je i chybějící voda na hašení. Už ve středu se objevily zprávy o tom, že došla voda v požárních hydrantech, později hasiči líčili, že ji musí čerpat i z bazénů a rybníků.
Reportér britské stanice BBC Peter Bowes popisuje, že tak vážnou situaci v Kalifornii ještě nezažil. „Jsme zvyklí na velké požáry, jeden jsem zažil v roce 2019. Ale tolik požárů najednou pustošících tak velké území, to je bezprecedentní,“ líčil zpravodaj, který v oblasti Los Angeles žije 30 let.
Situací se zabývá guvernér Gavin Newsom a do Los Angeles dorazil i dosluhující americký prezident Joe Biden, který slíbil, že vláda udělá „cokoli“, aby pomohla.
Jaké škody už požáry způsobily?
Kvůli plamenům zemřelo pět lidí, všichni v oblasti požáru Eaton. Hasiči také informovali o řadě vážných zranění u lidí, kteří se nechtěli evakuovat, ale i u zasahujících členů bezpečnostních složek. Příkaz k opuštění domovů dostalo asi 137 tisíc lidí, někteří museli prchat rychle a za dramatických okolností.
Jen Palisades Fire, největší ze čtyř nebezpečných požárů v Los Angeles County, bude podle očekávání odborníků nejnákladnější požár v historii Spojených států, jak odhadl pro americkou stanici CNN odborník na klima Daniel Swain z Kalifornské univerzity v Los Angeles.
Požár dosud zničil přes tisíc budov, například okolo ikonického Sunset Boulevard, a už teď je podle kalifornských hasičů nejničivější v historii okresu Los Angeles. Zároveň jde o nejničivější lednový požár v dějinách celé Kalifornie.
Dalších sto budov zničil druhý největší požár Eaton. Podle svědků z místa plameny zlikvidovaly celé čtvrti.
Okresní úřady zatím nedokážou odhadnout, jak velké škody požáry způsobily třeba místním podnikatelům. Zatím prověřují možnosti, jak jim mohou pomoci.
Zavřená je řada škol, omezená je doprava, ruší se sportovní zápasy. Bez dodávek elektřiny je v regionu na 340 tisíc odběratelů, jak vyplývá z údajů monitorovacího webu PowerOutage.us.
Proč je situace tak vážná?
Leden obvykle nebývá měsícem, kdy by požáry trápily Kalifornii nejvíc. O to je podle odborníků situace horší. „Zimní požáry jsou mnohem ničivější, protože se odehrávají mnohem rychleji,“ vysvětlil agentuře AP Jon Keeley z americké vládní vědeckovýzkumné agentury USGS.
K letošní tragédii přispělo několik faktorů.
Prvním z nich jsou tzv. větry Santa Ana. Ty jsou v Kalifornii v zimě poměrně běžné a často jsou právě i příčinou rychlého šíření požárů. Vanou totiž ze severovýchodu, tedy z vnitrozemí a z pouště, což znamená, že přinášejí horký a suchý vzduch.
Vedle toho se tento typ větru vyznačuje i vysokou rychlostí. Formuje se totiž v plochých oblastech, ale cestou ke kalifornskému pobřeží narazí na hory, které oddělují poušť od losangeleské aglomerace. Když vítr profukuje údolími a kaňony, přirozeně zrychluje a navíc ještě více ztrácí vlhkost. Vysušená je pak i vegetace a stačí málo, aby začalo hořet a požár se navíc rychle šířil.
K rychlému šíření ohně paradoxně přispěly dvě předchozí relativně deštivé zimy, píše americký deník The New York Times (NYT). Kalifornské kopce po nich byly opět porostlé vegetací. Letošní zima je ale naopak nezvykle suchá a teplá, v jižní Kalifornii napršela asi polovina dlouhodobého průměru. Rozbujelá vegetace tak zase vyschla a snadno hoří.
Vědci mluví i o změně klimatu, která obecně přispívá k vyšší četnosti extrémního počasí. Člověk ale může hrát roli i jinak. „Jednou z dalších důležitých globálních změn je růst populace. Kalifornie v posledních 20 letech rostla ohromnou rychlostí,“ poznamenal pro AP Keeley. „Když přidáte lidi, znamená to víc elektrického vedení a větší potenciál pro chyby.“
Jaká je předpověď?
Ve čtvrtek se požární předpověď pro jižní Kalifornii zlepšila. Meteorologové výhled už nehodnotí jako „extrémně kritický“, ale pouze jako „kritický“, píše britská BBC. Varování zůstává v platnosti až do pátečního večera. Předpověď nadále nepočítá s žádným deštěm.
V oblasti nadále vál silný vítr o rychlosti 64–97 kilometrů za hodinu s nárazy o rychlosti 113–137 kilometrů za hodinu. Až do čtvrtečního rána místního času by měl vítr dál slábnout, ale pak může znovu zrychlovat.
Silný vítr nejenže přispívá k šíření požárů, ale zároveň komplikuje jejich hašení. Nepoužitelná mohou být například hasicí letadla.