Článek
Nové vládní nařízení, které podepsal indonéský prezident Joko Widodo, zakazuje v zemi prodej cigaret osobám mladším 21 let. Dřívější věková hranice byla 18 let. Nařízení rovněž zakazuje prodej takzvaných kusovek, tedy jednotlivých cigaret, které představovaly levnější a běžně dostupnou alternativu v tamějších pouličních obchodech. Zakazuje se také prodej cigaret v blízkosti 200 metrů od škol a hřišť. Indonésie se tak snaží snížit kouření v populaci, a to zejména u mladších osob, informuje agentura Reuters.
Nařízení nabývá účinnosti okamžitě. Indonésie se přitom řadí mezi jednoho z předních světových producentů tabáku. V zemi s 270 miliony obyvatel je podle průzkumu Světové zdravotnické organizace z roku 2021 70 milionů kuřáků. Z průzkumu indonéského ministerstva zdravotnictví z roku 2023 vyplynulo, že 7,4 procenta kuřáků v zemi je ve věku 10 až 18 let. Největší počet se jich pak vyskytuje ve věkové skupině 15-19 let.
Součástí nového nařízení je dále zákaz prodeje konvenčních a elektronických cigaret na „komerčních aplikacích“ a na stránkách sociálních médií, pokud na nich neexistuje ověření věku. Zakázána je i reklama na cigarety na sociálních sítích. V případě porušení budou následovat sankce od písemného napomenutí až po dočasný zákaz reklamy na cigarety. Ustanovení o reklamě na cigarety vstoupí v platnost za dva roky.
Indonésie se pokoušela omezit kouření také tím, že v posledních několika letech téměř každý rok zvyšovala sazby spotřební daně z tabákových výrobků, včetně letošního o 10 procent, připomněla agentura Reuters.
Jaká je situace v Česku, si můžete přečíst zde:
Pro srovnání: podle dat Ministerstva zdravotnictví bylo v české populaci v roce 2022 celkem 24,4 procenta kuřáků různých druhů tabákových výrobků – cigarety (vyráběné i ručně balené), dýmky, doutníky, doutníčky a vodní dýmky. Denně kouřilo 20,6 procenta mužů a 12,0 procenta žen starších 15 let. V letech 2012 až 2022 podíl kuřáků v populaci trvale klesal. Na pokles má také vliv spotřební daň za cigarety.
V Česku se od 1. ledna spotřební daň opět zvýšila a nově se zdanily také elektronické cigarety. Daň plánuje vláda zvedat i v následujících letech až do roku 2027. Příští rok o pět, v následujících letech o deset procent. To se má projevit na cenách nejen klasických cigaret, ale i tabákových náhrad.