Článek
Indie má velkou armádu a potřebuje obrovské množství zbraní a munice. Má hranice s Čínou a Pákistánem, kdy prvně jmenovaná země je nevyzpytatelným sousedem, druhá pak rivalem a historickým nepřítelem. Na těchto hranicích ostatně od minulého týdne po teroristickém útoku v Kašmíru znovu zní střelba.
Dlouho Indie zbraně ve velkém nakupovala ve světě. Nejvíce v Rusku, o něco méně ve Francii nebo Spojených státech. Ruská invaze na Ukrajinu ale mění situaci.
Západní země vyzbrojují napadenou zemi a agresor se musí soustředit hlavně na doplňování vlastních zásob.
Indický premiér Naréndra Módí proto rozhodl o růstu investic do vlastní výroby zbraní a munice. Země se má stát nikoliv jedním z největším světových dovozců zbraní, ale naopak exportérem.
Mezi Moskvou a Kyjevem
Indické zbrojovky zvýšily produkci dělostřelecké munice ráže 155 mm a její část končí přes různé prostředníky na Ukrajině. Česká vláda nezveřejňuje státy, které se dodávkami podílejí na její muniční iniciativě pro Ukrajinu, ale je velmi pravděpodobné – téměř jisté –, že Indie je mezi nimi.
Fakt, že indické granáty končí v ukrajinských rukou, samozřejmě neunikl Moskvě. Ministr zahraničí Sergej Lavrov kvůli tomu intervenoval u svého indického protějšku.
Přitom ale paradoxně Indie zároveň pomáhá Rusku, jelikož od roku 2022 nakupuje jeho ropu mnohem více než v minulosti poté, co evropské země v reakci na agresi proti Ukrajině naopak spotřebu ruských surovin omezily. Ruské příjmy za surovinu pocházejí hlavně ze dvou zemí: Číny a právě Indie.
Zároveň Rusko bylo partnerem Dillí ve výrobě zbraní a řada projektů je jejich společným dílem. Například hypersonická protilodní střela BrahMos. Její jméno je spojením názvů dvou řek: Brahmaputry v Indii a Moskvy v Rusku.
Zvýšení indické domácí výroby a produkce na export v budoucnosti znamená ohrožení pro ruský vývoz. Indie cílí na země, pro něž je důležitým faktorem nízká cena. Uzavřela nebo chystá kontrakty s Brazílií, Filipínami, Arménií nebo Marokem. Ale zdaleka nejen to: V únoru přijela francouzská delegace zhlédnout bojovou ukázku raketového systému země-vzduch Pinaka.
„Pro Indii je velkou výzvou prodat do zahraničí nové a sofistikované zbraně. Musí je ale sama používat a být schopna ukázat jejich efektivitu, aby přesvědčila potenciální kupce,“ cituje agentura Reuters analytika Viraje Solankiho z Mezinárodního institutu strategických studií v Londýně.
Módího ambice
Indolog Martin Hříbek z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pro Seznam Zprávy uvádí, že soběstačnost ve zbrojení je součástí celkové indické ambice hospodářsky růst a hrát v globální ekonomice větší roli.
„Kromě krátkého oslabení během covidu se roční přírůstek HDP Indie pohybuje stabilně mezi pěti a deseti procenty. Ve stejném období činí výdaje na obranu v průměru kolem dvou a půl procenta celkového HDP. I to Indii umožňovalo po dlouhou dobu zaujímat první místo mezi světovými dovozci zbraní, než ji o toto prvenství připravila Ukrajina,“ vysvětluje.
„Jak se Indie snaží propracovat ve všech oblastech ekonomiky do vyšších pater hodnotových řetězců, lokalizuje i větší podíl zbrojní výroby. Tyto investice povedou nejen k větší míře technologické soběstačnosti v oblasti obrany, ale i k růstu zaměstnanosti a HDP, protože domácí výroba nahradí dovoz, za který Indie dosud musela draze platit,“ dodává.
Levnější než Evropa
Podle agentury Reuters roste indický zbrojní export opravdu dramaticky. Zatímco ještě v roce 2016 byl naprosto zanedbatelný, loni se blížil k hranici čtvrt bilionu indických rupií, tedy v přepočtu zhruba 64 miliard korun.
Indové tvrdí, že ve srovnání s Evropou jsou schopni vyrobit zbraně výrazně levněji. Například jeden dělostřelecký granát ráže 155 mm za 300 až 400 dolarů, tedy desetinu oproti evropským zbrojovkám. Výrazně levnější jsou podle agentury Reuters také v Indii vyrobené houfnice.
Co se týká Ukrajiny a Ruska, snaží se Indie „tvářit“ neutrálně. Když státy ve Valném shromáždění OSN v březnu 2022 hlasovaly pro rezoluci odsuzující ruskou agresi, Indie byla mezi zeměmi, které se zdržely. Loni v srpnu premiér Módí navštívil jak Moskvu, tak Kyjev.
„Postoj Indie k válce je spíše neutrální než proruský, není to její válka. Z hlediska východní Evropy samozřejmě může takový postoj působit prorusky, protože vztah s Ruskem je pro Indii řádově důležitější než vztah s Ukrajinou a Indie se jej odmítla vzdát tím, že by se připojila k sankcím. Spíše pragmaticky využívá sankcí. Vyjedná si významnou slevu na ruskou ropu a benzin z indických rafinerií prodá se slušnou marží do Evropy,“ říká Martin Hříbek.
Mezinárodní ambice Indie
Premiér Naréndra Módí má v čím dál viditelnější snaze prosadit se na globální scéně poměrně volné ruce. Není až tak důležité, co říká, protože indickým voličům stačí vědět, že význam země roste, míní indolog Jiří Krejčík.