Článek
Od 30. srpna zemřeli v jihoindickém státě Kérala už dva lidé nakažení virem Nipah, který se v nejhorších případech projevuje akutními respiračními obtížemi, horečkami a zvracením. Jedná se tak už o čtvrtou epidemii v zemi, a to jen od roku 2018, píše agentura Reuters. Tamní úřady tak v nejméně osmi vesnicích v okrese Kozhikode vyhlásily karanténu. Lokální vláda také uzavřela několik škol a úřadů. Nejezdí ani veřejná doprava.
Podle informací, které poskytla indická vláda, více než 700 lidí, včetně 153 zdravotnických pracovníků, podstupuje testy, uvádí BBC. Zda nemoc, která se šíří přímým kontaktem s tělesnými tekutinami netopýrů, zasáhne i další, se uvidí časem. V budoucnu ale testovaných i nakažených nejspíš přibude.
Hlavní ministr státu Kérala Pinarayi Vijayan uvedl, že vláda bere úmrtí „velmi vážně“. Požádal lidi, aby byli opatrní, nosili roušky a nemocnice navštěvovali pouze v naléhavých případech. Dodal však, že není důvod k panice, protože lidé, kteří byli v kontaktu s těmi, kteří v důsledku viru zemřeli, se už léčí.
„Zaměřujeme se na včasné vyhledávání kontaktů nakažených osob a izolaci všech lidí s příznaky,“ řekla novinářům státní ministryně zdravotnictví Veena Georgeová. Ta dále uvedla, že virus rozpoznaný v Kérale je stejný jako virus zjištěný dříve v Bangladéši. Tento „bangladéšský kmen“ se šíří z člověka na člověka a má vysokou úmrtnost. Pozitivní ale je, že v minulosti byl méně nakažlivý.
Sousední stát Tamilnádu oznámil, že cestující přicházející z Kéraly budou podrobeni lékařským testům a ti s příznaky chřipky budou izolováni.
„V některých částech státu byl omezen pohyb veřejnosti, aby se zvládla zdravotní krize,“ doplnila ministryně a dodala, že státní epidemiologové používají antivirotika a monoklonální protilátky k léčbě tří nakažených osob. Mezi nimi je jeden ze zdravotníků.
Pacient nula
První obětí byl drobný statkář pěstující banány a arekové ořechy z vesnice Maruthonkara v okrese Kozhikode, uvedl vládní úředník. Ten údajně dokázal vypátrat všechny osoby, s nimiž mohl statkář přijít do styku, než se jeho zdravotní stav začal zhoršovat. Jeho dcera a švagr jsou také nakaženi a jsou v nemocnici na izolačním oddělení. Další členové rodiny a blízcí sousedé jsou testováni, popisuje server Al-Džazíra.
Druhé úmrtí následovalo po kontaktu s první obětí, k němuž muselo dojít přímo v nemocnici. Jak ukázalo vyšetřování, oběti nebyly příbuzné, dodal úředník, který si přál zůstat v anonymitě, protože nebyl oprávněn hovořit s médii.
K vypuknutí nákazy dochází sporadicky. K předchozím infekcím v jižní Asii došlo, když lidé pili šťávu z datlových palem kontaminovanou výkaly netopýrů, píše server Mint. Květnové šetření agentury Reuters pak označilo části Kéraly za místa celosvětově nejvíce ohrožená propuknutím netopýřích virů, zejména proto, že rozsáhlé odlesňování a urbanizace přivedly lidi a volně žijící zvířata do těsnějšího kontaktu.
Tomu přikyvují i odborníci. Podle nich jsou časté epidemie viru Nipah důsledkem úbytku životního prostředí a kvůli tomu žijí zvířata v těsnější blízkosti lidí. To pak napomáhá mutování virů a přenosu z druhu na druh.
Právě rodná vesnice zemřelého statkáře se nachází v blízkosti lesa, který je domovem hned několika druhů netopýrů. Už během epidemie viru Nipah v roce 2018 byli kaloňové ze stejné oblasti pozitivně testováni na virus.
Kozhikode zaznamenalo první – a nejhorší – epidemii viru Nipah v roce 2018, kdy zemřelo 17 z 18 potvrzených případů. V roce 2019 byl hlášen jeden případ v okrese Ernakulam a pacient se uzdravil. V roce 2021 však zemřel dvanáctiletý nakažený chlapec ve vesnici Chathamangalam.