Článek
Třicet let mlčela a svému otci nic neřekla. Až dva dny před vydáním knihy, v níž popisuje násilný útok, který se jí stal na letním táboře, dcera francouzského premiéra Françoise Bayroua promluvila.
„Neví, že jsem oběť a že budu svědčit jako oběť. Možná jsem nevědomě chtěla svého otce chránit před politickými údery, které už místně snášel,“ řekla Hélène Perlantová časopisu Paris Match.
Na táboře, kde bylo asi 40 lidí včetně instruktorů, tehdy čtrnáctiletou dívku napadl otec Lartiguet, jenž zemřel v roce 2000. Dívce nejdříve vyčetl, že je drzá stejně jako její otec.
Později přišlo i násilí: „Jednoho večera, když jsme vybalovali spacáky, mě Lartiguet náhle popadl za vlasy, táhl mě po zemi několik metrů a bil a kopal do celého těla, zejména do břicha. Vážil asi 120 kilo,“ vypověděla premiérova dcera.
Nejvážnější případ na soukromé katolické škole
Bayrou je podle nejmenovaného zdroje z premiérova okolí její výpovědí zdrcen – dívka se stala obětí útoku na letním táboře, který pořádala stejná kongregace, jež vlastní školu Notre-Dame de Bétharram. Právě na ní docházelo v letech 1950 až 2010 k násilí a sexuálnímu zneužívání studentů a studentek, kvůli němuž oběti podaly vloni na 100 žalob.
Ve Francii je tato aféra považována za vůbec nejvážnější případ sexuálního zneužívání dětí na soukromé katolické škole. Zločinů se dopouštěli nejen kněží, ale i civilní zaměstnanci školy a také někteří žáci.
Kromě sexuálních útoků zaměstnanci internátní školy žáky často bili do krve, údery a kopance do hlavy nebo škrcení až do mdlob byly běžným trestem. Z 26 pachatelů je podle deníku Le Parisien stále naživu 11. Podle jedné z výpovědí „měla škola násilí ve své DNA“.
Současný premiér Bayrou podle některých svědků o násilí na škole věděl a nezasáhl, což politik důrazně popírá. 14. května kvůli této aféře předstoupí před parlamentní komisi, která jeho možné pochybení vyšetřuje.
V devadesátých letech Bayrou působil jako šéf rady departementu Pyrénées-Atlantiques, v němž škola leží, v letech 1993 až 1997 byl pak ministrem školství. Už v roce 1998 byl přitom ředitel školy obviněn ze znásilnění jedné z žaček a pokusu o další znásilnění, poté byl vzat do vazby. Bývalý četník, který znásilnění vyšetřoval, letos v únoru v televizi řekl, že Bayrou tehdy ve prospěch obviněného intervenoval u státního zástupce. Jak státní zástupce, tak i Bayrou jakýkoliv kontakt popírají.
Úleva po inspekci
Investigativní server Mediapart pak přinesl svědectví učitelky Françoise Gullungové, jež tvrdí, že o fyzickém násilí na dětech informovala Bayroua už v roce 1996. Později také vypověděla, že Bayrouova manželka Élisabeth byla dokonce svědkem bití jednoho z dětí ve škole.
Bayrou byl jako zástupce kraje Akvitánie jmenován i do správní rady katolické školy, není ale jisté, zda se někdy účastnil jejích zasedání. Inspekce, která v zařízení proběhla v roce 1996, žádné pochybení nenašla. „Je to pro mě velká úleva,“ komentoval tehdejší poslanec Bayrou její výsledky.
V květnu 1989 se pak Bayrou fotil při inauguraci nového gymnázia v Bétharramu s tehdejším ředitelem školy Pierrem Silvietem-Carricartem, dnes jedním z obviněných ze znásilnění. Informoval o tom deník Libération. Bayrou přitom původně odmítl, že by se s ředitelem znal. Otec Silviet-Carricart údajně zneužil nejméně pět dětí, ukázalo vyšetřování.