Článek
Ve španělské Barceloně měl v pondělí dopoledne začít dlouho očekávaný soud se světoznámou popstar Shakirou, která v zemi čelí obžalobě z daňových úniků ve výši 14,5 milionu eur, tedy zhruba 355 milionů korun.
Krátce po tom, co zpěvačka poslala vzdušný polibek skupince podporovatelů a vešla do budovy barcelonského soudu, ovšem svět obletěla zpráva, že Shakira uzavřela se španělskou prokuraturou dohodu a očekávaný soudní proces se konat nebude.
Obžaloba původně pro zpěvačku požadovala trest v podobě odnětí svobody na dobu až osmi let. Nakonec ovšem ze svých požadavků slevila a domluvila se Shakirou, že zaplatí dvě pokuty v celkové výši přes 7,7 milionu eur, tedy přes 188 milionů korun.
Shakira do poslední chvíle odmítala jakékoliv pochybení a tvrdila, že úřadům zaplatila vše, co měla, i s vysokými úroky. Dřívější dohodu španělské prokuratury odmítla a dala zelenou medializovanému soudnímu procesu. Na poslední chvíli si to ovšem rozmyslela.
„Rozhodla jsem se tuto záležitost konečně vyřešit v nejlepším zájmu svých dětí, které nechtějí, aby jejich máma v tomto boji obětovala své osobní blaho,“ uvedla Shakira v prohlášení, které vydala krátce poté, co u soudu přiznala vinu.
Z čeho španělské orgány Shakiru vinily?
- Soudní spor se točil okolo let 2012 až 2014, kdy zpěvačka se svým bývalým partnerem a otcem svých dětí, fotbalistou Gerardem Piquém, částečně žila ve španělské Barceloně. Daně přitom platila na Bahamách.
- Zatímco Shakira opakovaně tvrdí, že v zemi až do roku 2015 pobývala jen občasně, španělské orgány namítají, že zde mezi lety 2012 až 2014 strávila alespoň 183 dní, čímž se automaticky ve Španělsku stala daňovým rezidentem.
- Zaměstnanci daňového úřadu svá tvrzení o zpěvaččině daňové rezidenci zakládali na analýze jejího každodenního života zachyceného na sociálních sítích nebo plateb kreditními kartami v kadeřnictvích, na hodinách francouzštiny, v nahrávacích studiích i obchodech s oblečením.
- V červenci pak obžaloba zveřejnila dokument, v němž se odkazuje na to, že Shakira koupila v roce 2012 dům v Barceloně, který se jí a jejímu partnerovi stal v následujících letech domovem.
Kolumbijská popstar není první – a rozhodně ani poslední – výraznou celebritou, kterou úřady obvinily z daňových úniků. Není dokonce ani jedinou světovou hvězdou, která se za zvýšené pozornosti médií ocitla před španělskými soudy.
„Daňové úřady ve Španělsku proti mně vedly řízení stejně jako proti mnoha profesionálním sportovcům a dalším vysoce postaveným osobám, kterým po léta braly energii a čas a připravily je o klid,“ uvedla zpěvačka, která má stále na krku druhé vyšetřování španělských úřadů kvůli údajným daňovým podvodům z roku 2018.
Historii daňových úniků má za sebou i zpěvaččin bývalý partner Gerard Piqué, kterému soudy ve Španělsku uložily v roce 2019 pokutu ve výši 2,1 milionu eur, připomíná stanice BBC.
Pokuty platil Messi i Ronaldo
Do křížku se španělským orgány se kvůli daňovým prohřeškům v minulosti dostaly i fotbalové hvězdy. Mezi nimi Lionel Messi, Cristiano Ronaldo i Diego Costa. Stejně jako Shakira se ovšem nakonec všichni vyhnuli vězení a ze soudního sporu vyvázli s pokutou.
🎥 Shakira arrives in the Court of Barcelona for her tax fraud case, with prosecutors asking for an 8 year and 2 month prison sentence for defrauding €14.5 million between 2012 and 2014
— Catalan News (@catalannews) November 20, 2023
More: https://t.co/pRiLoB1udY pic.twitter.com/nPhx67UcrJ
Ronalda, který platí za nejlépe placeného fotbalistu světa, španělské orgány obvinily z toho, že se během let 2010 a 2014, kdy hrál za Real Madrid a žil ve španělském hlavním městě, vyhýbal placení daní.
Ostře sledovaný soudní proces nakonec neměl (stejně jako v případě Shakiry) dlouhého trvání. Ronaldo přijal dohodu španělské prokuratury a ve věci daňových úniků přiznal během několikaminutového stání vinu. Stálo ho to 18,8 milionu eur, v přepočtu přibližně 480 milionů korun. Díky tomu i díky nenásilnému charakteru svého přečinu nakonec nemusel nastoupit výkon trestu odnětí svobody (psali jsme zde).
Soudní spory se nevyhnuly ani Messimu. Argentinská fotbalová star byla v roce 2017 odsouzena k 21 měsíců odnětí svobody za daňové podvody ve výši 4,1 milionu eur, kterých se měla dopustit společně se svým otce Jorgem. Ani Messi ovšem nakonec ve vězení neskončil a španělským úřadům zaplatil pokutu ve výši čtvrt milionu eur.
Trojici obviněných fotbalistů uzavírá bývalý španělský fotbalový reprezentant původem z Brazílie Diego Costa, který se přiznal k tomu, že zamlčel úřadům částku ve výši více než 5,15 milionu eur za svůj přestup do britské Chelsea z roku 2014. Místo šestiměsíčního odnětí svobody nakonec dostal rovněž „pouze“ tučnou pokutu.
Lauryn Hill has now surpassed 3 billion streams on Spotify (via: @chartsfemalerap).
— The Female Rap Room (@girlsinrap) November 14, 2023
She’s the second female rapper who debuted in the 20th century to achieve this. pic.twitter.com/kReTZa0gmx
Za daňové podvody do vězení
Ne všechny celebrity ovšem měly takové štěstí: z minulosti jsou známy případy hvězd, které za své finanční prohřešky skončily za mřížemi.
Americká zpěvačka, nositelka ceny Grammy Lauryn Hillová, která se proslavila působením v hip-hopové skupině The Fugees, se chtěla před lety stáhnout do ústraní, aby se mohla věnovat péči o své děti. Těch má dohromady šest, otcem pěti z nich je přitom syn slavného Boba Marleyho Rohan.
Americké úřady ovšem přišly na to, že zpěvačka nezaplatila daně z příjmů ve výši přibližně 1,7 milionu eur. Poté, co se k daňovému úniku v roce 2012 přiznala, ji soud poslal na tři měsíce do vězení, připomíná server Euronews.
„Jsem dítě bývalých otroků, kterým byl vnucen systém. Mně byl vnucen ekonomický systém,“ uvedla Hillová před soudem s tím, že měla v plánu to, co dlužila daňovým úřadům, splatit. Tím, že přerušila kariéru, to prý nešlo.
Číslo tři figuruje také v případu amerického herce známého například z filmu Blade Wesleyho Snipese. Ten byl ovšem odsouzen nikoli ke třem měsícům, ale třem letům vězení. Soudy jej shledaly vinným ve třech případech z let 1999 až 2001, kdy nepodal daňové přiznání a úřady ochudil o sumu zhruba sedmi milionů dolarů.
Ani tříletým trestem odnětí svobody ovšem hercovy trable s daněmi neskončily. V listopadu roku 2018 dostal Snipes nařízeno, aby na daních doplatil celkem 9,5 milionu dolarů, které dlužil, informoval server The Hollywood Reporter.
Wesley snipes at 61.
— KING🤴DAVID🤴EMPIRE (Ogaranya) (@Davidspredict) November 14, 2023
Which of his movie have you watched ? pic.twitter.com/7ozveAtI25
Jednou z nejznámějších osobností, které si v minulosti za daňové úniky vysloužily trest odnětí svobody, zůstává i nadále mafiánský boss Al Capone. Ten byl v roce 1931 obviněn z celkem 22 daňových úniků ve výši více než 200 tisíc dolarů (což odpovídá dnešním zhruba 3,8 milionu dolarů).
Capone se sice pokusil porotu, která o jeho případu rozhodovala, nejdříve podplatit, jeho taktika ale praskla a král gangsterů dostal tučnou pokutu plus 11 let odnětí svobody. Část trestu si odpykal ve slavné sanfranciské věznici Alcatraz.
Daňová aféra vrhá stín i na kariéru Chucka Berryho, průkopníka rokenrolu a autora známých hitů jako Johnny B. Goode, Roll Over Beethoven a Sweet Little Sixteen.
Poté, co se hudebník v roce 1979 přiznal k tomu, že v průběhu let nezaplatil celkem 110 tisíc dolarů (dnes by se jednalo o zhruba 475 tisíc dolarů) na daních z příjmů ze svých koncertů, jej soud poslal na čtyři měsíce do vězení a uložil mu tisíc hodin veřejně prospěšných prací.